Czy kiedykolwiek byłeś w antykwariacie? Jeżeli tak, to wiesz jak niezwykłe jest to miejsce. Bez wątpienia charakteryzuje się ono wyjątkową atmosferą, która ogarnia każdego, kto przestępuje jego próg. Można się w nim poczuć wręcz magicznie, jak w prawdziwej podróży do przeszłości. Jednak nastrój to nie jedyna rzecz, która jest w przypadku tego typu przedsiębiorstw niepowtarzalna. Tym przymiotnikiem można określić również znajdujący się w nich asortyment, w którego skład wchodzi naprawdę wiele różnorodnych przedmiotów. Jednym z najczęstszych skojarzeń, które przywołuje się w przypadku antykwariatów, są stare książki. Zresztą nie powinno to dziwić, ponieważ zdecydowanie stanowią one największą część całej oferty. Jednak skąd pochodzi sam pomysł antykwariatów oraz co jeszcze można znaleźć w ich wnętrzach?
Pojęcie antykwariatu
Każdy zapewne chociaż raz słyszał o antykwariacie, jednak co dokładnie oznacza to słowo? Żeby zrozumieć całą jego ideę, warto skierować swoją uwagę na pokrewny wyraz „antykwariusz”, który pochodzi z łaciny („antiquarius”) i dosłownie oznacza osobę zajmującą się starożytnościami. Zresztą współcześnie nie jest inaczej, ponieważ zawód ten przetrwał, a osoby wykonujące go niezmiennie i nierozerwalnie związane są z antykami. Powracając jednak do definicji antykwariatu, warto posłużyć się słownikiem. Według niego nazwą tą określa się przedsiębiorstwa, które zajmują się handlem wieloletnimi przedmiotami, w tym także książkami. Zazwyczaj mają one znaczącą wartość historyczną oraz estetyczną, z których między innymi wynika wartość materialna. Bardzo często w punktach tych odbywa się również skup starych rzeczy.
Wielowiekowa historia
Chcąc poznać historię antykwariatów, musimy cofnąć się aż do XV wieku, ponieważ to właśnie wtedy swoją działalność rozpoczęło pierwsze tego typu przedsiębiorstwo. Miało to miejsce we Włoszech, a dokładniej we Florencji, która był wówczas najważniejszym ośrodkiem renesansu. Idea antykwariatów rozprzestrzeniała się na terenie całego śródziemnomorskiego kraju, żeby na przełomie XVI i XVII wieku dotrzeć do Holandii. Stamtąd w kolejnym stuleciu zawędrowała także do Francji oraz Anglii. W Polsce na powstanie pierwszego antykwariatu nie musieliśmy długo czekać, ponieważ wydarzyło się to jeszcze w okresie oświecenia. Niestety znacznie dłużej trwało rozpowszechnienie się ich na terenie kraju, co miało miejsce dopiero w wieku XIX oraz XX. Szczyt popularność osiągnęły one w latach 90. ubiegłego stulecia i chociaż obecnie ta wziętość jest wyraźnie mniejsza, to wciąż można spotkać prawdziwych antykwariatowych zapaleńców.
Niezwykły asortyment
Udając się do jakiegokolwiek antykwariatu pierwsze, co rzuca się w oczy, to całe mnóstwo książek. Piętrzą się one w niemalże każdym kącie, jednak w przeciwieństwie do tego, co uważa wiele osób, nie są to wyłącznie bardzo stare wydanie, których kartki pożółkły na skutek upływu czasu. Coraz częściej można się natknąć również na współczesne tytuły, a nawet prawdziwe bestsellery. Natomiast nie samymi książkami żyje człowiek ani antykwariat. W jego ofercie znajdują się także inne, niezwykłe przedmioty. Wśród nich należy wyróżnić różnorodne plakaty, pocztówki, zdjęcia czy obrazy, ale również inne dzieła sztuki, chociażby rzeźby. Obecnie wiele antykwariatów decyduje się też na sprzedaż płyt winylowych, które stają się coraz popularniejsze czy starych gier komputerowych oraz komiksów. W każdym takim miejscu kryją się wyjątkowe przedmioty, za którymi warto się rozglądać podczas zakupów.