Audytor energetyczny to wyspecjalizowany konsultant, który pomaga poprawić efektywność energetyczną budynków mieszkalnych i komercyjnych. Kariera audytora energetycznego, będąca częścią sektora biznesowego „zielonej” energii, daje szerokie możliwości rozwoju w nadchodzących dziesięcioleciach.
Wielu analityków branży energetycznej przewiduje, że alternatywna energetyka będzie się dalej rozwijać w znacznie szybszym tempie niż oczekiwano, gdyż audyt energetyczny to ważny element wielu działań – pośrednio i bezpośrednio. Dużo więcej możesz przeczytać na ten temat: https://purios.com/blog/audyt-energetyczny-czym-jest-i-do-czego-sluzy.
Czym zajmuje się Audytor Energetyczny?
Audytorzy energetyczni udzielają klientom praktycznych, rzeczywistych porad, które mogą zaoszczędzić setki, jeśli nie tysiące złotych rocznie. Audytorzy energetyczni to zasadniczo inspektorzy budowlani, którzy udzielają konsultacji w zakresie efektywności energetycznej.
Konsumenci energii jako całość stają się coraz bardziej świadomi ekologicznie, co stworzyło wygodną niszę rynkową, na której audytorzy energii mogą zarabiać na życie. Większym czynnikiem napędzającym działalność audytu energetycznego jest rosnący koszt energii elektrycznej w budynkach mieszkalnych. Podobnie jak cena gazu, cena energii elektrycznej od kilkudziesięciu lat rośnie.
System ogrzewania i chłodzenia konstrukcji z czasem ulega degradacji, jeśli nie jest odpowiednio konserwowany. Dodatkowo czynniki niezwiązane z integralnością systemu ogrzewania i chłodzenia mogą spowodować, że budynki staną się mniej energooszczędne. Aby znaleźć źródło niedoboru energii, audytor przeprowadzi różne testy praktyczne.
Przeprowadzenie testu może na przykład wykorzystywać narzędzia takie jak wyspecjalizowany wentylator dmuchawy do zmiany ciśnienia powietrza wewnątrz zamkniętej konstrukcji. Wszystkie otwory zewnętrzne prowadzące do budynku są całkowicie zamknięte, z wyjątkiem otworu, w którym pracuje wentylator dmuchawy. Wentylator dmuchawy zasadniczo wytwarza próżnię w konstrukcji, powodując przedostawanie się powietrza z zewnątrz z powrotem do konstrukcji. Audytorzy energetyczni następnie sprawdzają konstrukcję w poszukiwaniu przecieków powietrza.
Bardziej techniczny test polega na użyciu kamery termowizyjnej na podczerwień do analizy ilości ciepła akumulowanego w budynku. Urządzenia termowizyjne na podczerwień umożliwiają wyświetlanie niewielkich różnic w temperaturze otoczenia na monitorze kamery jako odcienie jasnych i ciemnych kolorów. Zazwyczaj kolory czerwony i żółty oznaczają wyższą temperaturę niż ciemniejsze odcienie. Za pomocą urządzenia do monitorowania termicznego audytorzy energetyczni mogą określić, które obszary konstrukcji wymagają uwagi.
Czy nadajesz się na audytora energetycznego?
Audytorzy energetyczni mają różne osobowości. Zwykle są to osoby konwencjonalne, co oznacza, że są sumienne i konserwatywne. Są:
-
logiczne,
-
wydajne,
-
uporządkowane,
-
zorganizowane.
Niektórzy z nich są również przedsiębiorczy, co oznacza, że są żądni przygód, ambitni, asertywni, ekstrawertyczni, energiczni, entuzjastyczni, pewni siebie i optymistyczni.
Jak wygląda miejsce pracy Audytora Energetycznego?
Ta kariera wiąże się ze znaczną ilością aktywności fizycznej. Duża liczba audytorów energetycznych to samozatrudnieni właściciele małych firm, którzy przeprowadzają kontrole na miejscu kilka razy dziennie. Ta codzienna czynność może polegać na wchodzeniu na strych, a nawet chodzeniu po dachach w celu przeprowadzenia dokładnej konsultacji.