Dzięki faktoringowi Twoja firma może otrzymać płatność za fakturę już w ciągu doby od jej wystawienia, nawet w przypadku zastosowania długich terminów płatności. Dodatkowo możesz dzięki niemu zredukować ryzyko wynikające z niewypłacalności kontrahentów.
Co to jest faktoring pełny? Definicja i zastosowanie
Faktoring jest usługą pozwalającą na finansowanie faktur. Oznacza to, że w jego ramach firma faktoringowa, która określana jest jako faktor, przekazuje klientowi – faktorantowi – wypłatę z wystawionej przez niego faktury.
Usługi faktoringowe dzielone są na dwie kategorie – faktoring z regresem (niepełny) oraz faktoring bez regresu (pełny).
Faktoring pełny co to jest? Faktoring w tym wariancie pozwala na finansowanie faktur i umożliwia dodatkowe ubezpieczenie należności. Dochodzi do ich sprzedaży faktorowi, dlatego odpowiedzialność za niewypłacalność kontrahenta faktoranta przechodzi wtedy właśnie na firmę faktoringową.
Dlaczego warto wybrać faktoring pełny?
Faktoring pełny charakteryzuje się wyższym poziomem bezpieczeństwa w porównaniu do faktoringu niepełnego, dlatego też skuteczniej chroni on firmę przed ryzykiem niewypłacalności przez kontrahenta w przypadku zatorów płatniczych lub innych sytuacji.
Najczęściej faktoring tego typu jest wybierany przez przedsiębiorców, którzy decydują się na zawieranie umów z nowymi kontrahentami. Wówczas firma może skuteczniej zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi oraz niewypłacalnością.
Zalety faktoringu pełnego:- błyskawiczna gotówka otrzymana za faktury,- zabezpieczenie przed ryzykiem zatorów płatniczych na skutek niewypłacalności kontrahenta,- bezpieczniejsze nawiązywanie nowych kontraktów z kontrahentami,- łatwiejsze regulowanie zobowiązań firmowych,- monitoring płatności.
Faktoring pełny w praktyce. Na czym polega?
Skorzystanie z faktoringu pełnego nie jest skomplikowaną procedurą i obecnie można również korzystać z niej przez internet. Jak odbywa się faktoring pełny? Sprawdź opis usługi krok po kroku:
1. Zawarcie umowy z faktorem – warto zapoznać się z dostępnymi usługami faktoringowymi na finea.pl/jaki-koszt/.2. Wystawienie faktury – po sprzedaży i wystawieniu faktury kopię należy wysłać do faktora. Obecnie można to zrobić również online.3. Wypłacenie należności – faktor przekazuje klientowi środki z faktury w określonej wysokości, na przykład do 90%.4. Wypłacenie pozostałych środków – po opłaceniu faktury przez kontrahenta, wypłata pomniejszona jest o koszty faktoringu.
W przypadku wyboru usługi jak faktoring pełny jak księgować wtedy wpływy i wydatki? W związku z tym, że faktoring ten polega na sprzedaży należności, należy wyksięgować ją, a potem zaksięgować wpłatę od faktora i opłatę za usługę.