Jak bezpiecznie wykonać czyszczenie głowicy drukarki? Sprawdź!

Czyszczenie głowicy drukarki — przygotowanie drukarki

We wnętrzu drukarki gromadzą się zanieczyszczenia, a także kurz, które często wpływają na funkcjonowanie sprzętu. Czyszczenie głowicy drukarki dla każdego właściciela powinno być czynnością wykonywaną regularnie. Konserwacja urządzenia z pewnością wpłynie na lepszą jakość wydruku, a także na dłuższą żywotność sprzętu. Jak prawidłowo wykonać czyszczenie głowicy drukarki? Dowiesz się tego z poniższego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Czym jest głowica i jakie są jej rodzaje?

Aby zrozumieć proces drukowania, na początku warto dowiedzieć się , czym dokładnie jest głowica i jak ona działa. Głowica drukująca to urządzenie, które jest odpowiedzialne za przenoszenie tuszu z pojemnika na papier. Można wymienić trzy typy:

  • głowica zintegrowana z drukarką,
  • głowica zintegrowana z pojemnikiem na atrament,
  • głowica wymienna.

Inny podział głowic dotyczy sposobu drukowania:

  1. termiczne – poprzez odpowiednie dysze głowicy tusz jest ‘podawany’ za pomocą opornika, który rozgrzewa się, przez co zmienia tusz w parę. Powstające ciśnienie wyrzuca krople w stronę kartki, jednocześnie zasysając nową porcję tuszu do pojemnika,
  2. piezoelektryczne – posiadają one kryształ piezoelektryczny, który reaguje na ładunki elektryczne i pod ich wpływem zmienia swój wymiar, dzięki czemu powoduje to umieszczenie tuszu na kartce.

Głowice piezoelektryczne są stosunkowo droższe od termicznych, natomiast ich cena jest uzasadniona, ponieważ dzięki zastosowaniu kryształów nie rozgrzewają się do wysokich temperatur, stając się tym samym trwalszymi. Dodatkowym atutem jest fakt, że wykonują one lepszej jakości wydruk.

Kiedy należy wyczyścić głowicę drukarki?

Każde urządzenie z biegiem czasu wymaga konserwacji. Czyszczenie głowicy drukującej jest szczególnie ważne, z jednego bardzo istotnego powodu: otóż odpowiednio wyczyszczona głowica odpowiada za dobrą jakość wydruku. Dzięki nowym technologiom oraz innowacyjnym rozwiązaniom w nowszych drukarkach oprogramowanie wykrywa powstający problem i samo przełącza sprzęt w tryb konserwacji. W większości przypadków takie rozwiązanie obejmuje również czyszczenie, a także wyrównywanie głowic. Jeśli jednak sprzęt dawno nie był używany, warto rozważyć manualne czyszczenie głowicy drukarki.

Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych przyczyn zanieczyszczonej głowicy są pojawiające się w wydrukach puste miejsca, a także poziome linie. Kiedy występują takie objawy, nie należy ich lekceważyć i warto wówczas – wyczyścić głowicę drukarki.

Uwaga! Nie należy dotykać głowicy drukującej, ponieważ może to spowodować jej trwałe uszkodzenie.

Czyszczenie drukarki

Czyszczenie głowicy drukarki

Czyszczenie drukarki można zlecić profesjonalistom, natomiast wiąże się to z kosztami. Jeśli chcesz wykonać tę czynność samodzielnie, zachowaj szczególną ostrożność tak, aby nie zniszczyć urządzenia. Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi, która jest dołączona przez producenta do produktu. Warto również pamiętać, aby na czas czyszczenia drukarki nie umieszczać wkładów drukujących w miejscach wilgotnych lub w takich, w których występuje bezpośrednie promieniowanie UV. Dzięki temu unikniesz awarii tych elementów. Do usunięcia kurzu najlepiej użyć odkurzacza ze specjalną końcówką, nie zaleca się stosowania sprężonego powietrza, które może wdmuchać zanieczyszczenia jeszcze głębiej w strukturę drukarki. Unikaj również środków chemicznych.

Czyszczenie drukarki krok po kroku

  1. Odłącz drukarkę od źródła zasilania.
  2. Otwórz główną pokrywę.
  3. Zdejmij tackę z papierem i kartridże.
  4. Delikatnie oczyść wszystko z kurzu i zabrudzeń. Możesz do tego użyć odkurzacza z elastyczną końcówką.
  5. Wnętrze umyj delikatnie zwilżoną ściereczką z mikrofibrą.
  6. Oczyść rolki transferowe i pobierające papier.
  7. Przetrzyj obudowę.

Czyszczenie głowicy drukarki Epson

Czyszczenie głowicy drukującej w przypadku Epson może nie przynieść zadowalających efektów, nawet jeśli czynność ta jest wykonana kilka razy. Przyczyną jest fakt, że użytkownicy nie stosują się do informacji dotyczącej niskiego poziomu tuszu. Wymieniają go dopiero w momencie kiedy skończy się on całkowicie. Takie podejście jest błędne, ponieważ w niektórych dyszach atrament jest wyczerpany, a w części z nich znajduje się powietrze, które blokuje przepływ tuszu.

Nie uruchamiaj czyszczenia drukarki więcej niż 3 razy z rzędu!

Drukarka w większości przypadków bez problemu usuwa zgromadzone powietrze. Jeśli jednak nie uda się jej usunąć nadmiaru powietrza, atrament zostaje rozmazany na głowicy. Pamiętaj, aby procesu czyszczenia nie uruchamiać więcej niż 3 razy z rzędu. Im dłuższe programy czyszczenia, tym większa ilość zużytego tuszu, co przyczynia się do rozmazywania atramentu na głowicy i zatkanej dyszy.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wyczyszczenie głowicy drukarki z tuszu, który zaschnął. Istnieją dwa sposoby usunięcia awarii:

  1. Przetrzyj głowice drukarki wilgotną ściereczką usuwając z nich zaschnięty tusz.
  2. Jeśli pierwszy sposób nie pomógł, spróbuj zassać tusz do dysz, pozwoli to usunąć znajdujące się w nich powietrze.

 Jeśli po zastosowaniu powyższych sposobów problem nadal występuje, należy wyczyścić port tuszu. W pierwszym etapie wyjmij kartridż. Następnie zlokalizuj małe rurki w kształcie stożków i za pomocą strzykawki umieść w każdym z nich po kilka kropel wody destylowanej. Odczekaj kilka minut, a następnie włóż kartridż i wydrukuj 3 strony gęstego tekstu aby sprawdzić czy wszystko wydrukowało się prawidłowo. 

Czyszczenie głowicy Epson – warto wiedzieć!

  • Drukarki typu Epson należy wyłączać na noc. Po ponownym włączeniu przeprowadzane są automatyczne cykle czyszczenia.
  • Warto zadbać o to, aby raz w tygodniu został wydrukowany kolorowy dokument, w ten sposób możesz uniknąć zaschnięcia tuszu w drukarce.

Czyszczenie głowicy drukarek HP

W przypadku czyszczenia głowicy w drukarce HP należy pamiętać, że przy wykonywaniu tej czynności zużywany jest atrament. W związku z tym takie czyszczenie należy wykonywać tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Przed przystąpieniem do czyszczenia umieść kartkę w podajniku. Następnie z poziomu panelu sterowania uruchom czyszczenie głowicy w następujący sposób:

  1. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania.
  2. Dwukrotnie naciśnij anuluj.
  3. Naciśnij wznów.
  4. Po wykonaniu punktu 2 i 3 można zwolnić przycisk zasilania.

Innym sposobem, dzięki któremu można oczyścić głowicę drukującą, jest użycie centrum obsługi HP. Poniżej znajduje się kilka punktów, jak przeprowadzić daną czynność:

  1. Naciśnij Start.
  2. Wybierz Wszystkie programy, następnie Centrum obsługi HP.
  3. Kliknij w Ustawienia, po czym wybierz przybornik drukarki, w której należy zaznaczyć kartę Usługi urządzenia.
  4. Znajdź polecenie Wyczyść głowice drukujące.
  5. Zatwierdź za pomocą przycisku Wyczyść.

 Jeśli funkcje zostaną poprawnie wybrane, powinien nastąpić proces czyszczenia głowicy drukującej HP.

Problem z zaschniętym tuszem nadal występuje! Co dalej?

Czyszczenie głowicy drukarki — zaschnięte tusze

Drukarki atramentowe przysparzają czasem wiele problemów. W sytuacji, jeśli takie awarie mają miejsce w domu, jest to do problem, który można rozwiązać w dość prosty sposób – poprzez skorzystanie z usług punktu ksero/druk. Problem jednak narasta, jeśli taka sytuacja występuje w biurze, w  którym drukarka jest non stop potrzebna, a osoby, która mogłaby takie czyszczenie głowicy drukarki przeprowadzić, nie ma w pobliżu. Prawdą jest, że w biurach zasychanie tuszu rzadko występuje, jednak pojawia się szereg innych problemów związanych z nieodpowiednim zarządzaniem materiałami eksploatacyjnymi. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest wynajem drukarek, ponieważ firmy, które zajmują się dzierżawą po pierwsze pomogą wybrać sprzęt tak aby drukarka do biura była wybrana pod kątem jej użyteczności, a po drugie zajmą się serwisem urządzeń w razie gdyby nastąpiła nagła awaria. Dla przedsiębiorcy to wielki plus i oszczędność czasu, a także pieniędzy.

Podsumowanie

Czyszczenie głowicy drukarki to bardzo ważna czynność, którą można wykonać samemu. Systematyczna konserwacja zapewnia płynne działanie urządzenia. Pamiętaj jednak, że usuwanie awarii należy przeprowadzić zgodnie z zaleceniami producenta. Ważne jest również, aby z częściami drukarki obchodzić się delikatnie tak, aby nie uszkodzić ich konstrukcji. Jeśli czyszczenie głowicy drukarki wydaje Ci się zbyt skomplikowane, bądź nie masz do tego predyspozycji, warto przemyśleć zlecenie takiej pracy profesjonalistom.

W przypadku braku rezultatów związanych z naprawą koniecznie skonsultuj się z osobami, które zajmują się takimi naprawami na co dzień. Problem może być dużo trudniejszy, a kolejne próby napraw mogą pogorszyć stan techniczny drukarki.

1 komentarz

  1. Piotrek pisze:

    Epsony najczęściej robią to same, chociaż znajomy wspominał mi o wymianie pampersa w jakimś starszym modelu. Ja na szczęście mam nową drukarkę, tusze co prawda kosztują trochę ale tu znalazłem najtaniej: https://inkhouse.pl/zestaw-epson-6x-tusz-et115-6x70ml,p8460.html i są bardzo wydajne. W końcu oryginały, a drukarka A3 to coś wspaniałego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *