Planujesz sprzedać mieszkanie lub dom? A może odziedziczyłeś działkę, której nie potrzebujesz? Sprzedaj ją! Niestety obrót nieruchomościami to mocno sformalizowany i skomplikowany proces, który wymaga nie tylko znajomości przepisów, praktyki organów administracyjnych, ale też rozwiniętych umiejętności sprzedażowych. Przeczytaj, jak bezpiecznie sprzedać nieruchomość.
Jak nie dać się oszukać przy sprzedaży nieruchomości?
Chętnych na kupno nieruchomości nie brakuje. Także tych nieuczciwych. Jeżeli chcesz samodzielnie zająć się organizację sprzedaży nieruchomości, czeka Cię sporo pracy. Zacznij od wyboru platformy sprzedażowej. W sieci jest ich wiele, a poszczególne usługi różnią się między sobą nie tylko cennikiem, ale również zakresem wsparcia.
Właściwa sprzedaż nieruchomości zaczyna się jednak dopiero w momencie, kiedy już znajdziesz kupującego. Bez fachowej wiedzy i praktycznego doświadczenia łatwo dać się sprowadzić na manowce w toku negocjacji i przystać na cenę, która będzie mało opłacalna. Pamiętaj, że dobra sprzedaż musi generować zysk!
Kolejne pułapki mogą czyhać na etapie zawierania umowy (zarówno tej przedwstępnej, jak i właściwej). Jeżeli chcesz zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu, postaraj się zweryfikować kontrahenta. W przypadku przedsiębiorców będzie to proste – z pomocą przychodzą rządowe rejestry CEIDG i KRS. W przypadku osób fizycznych pozostaje:
- zawarcie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego (pozwala na dochodzenie zawarcia umowy na drodze sądowej!);
- pobranie odpowiednio wysokiego zadatku (w razie odstąpienia od umowy przez kupującego sprzedający będzie go mógł zatrzymać);
- depozyt notarialny (kwota ceny jest w pierwszej kolejności wpłacana na rachunek kancelarii notarialnej, dopiero na kolejnym etapie dochodzi do podpisania aktu notarialnego).
Takie rozwiązania zwiększają szansę na bezpieczną sprzedaż nieruchomości. Nadal jednak musisz samodzielnie zająć się organizacją samego procesu sprzedażowego.
Dlaczego sprzedaż nieruchomości przez pośrednika się opłaca?
Osoby, które nie mają doświadczenia w transakcjach z udziałem nieruchomości, powinny rozważyć skorzystanie z usług agencji obrotu nieruchomościami. Zawód pośrednika częściowo został uregulowany w ustawie o gospodarce nieruchomościami i polega na podejmowaniu czynności zmierzających do zawarcia przez drugą stronę kontraktu umowy kupna, sprzedaży, najmu lub dzierżawy nieruchomości.
Pośrednik robi jednak znacznie więcej niż jedynie prezentowanie nieruchomości na sprzedaż potencjalnym kupującym. Jego zadania mogą również obejmować:
- kompletowanie niezbędnej dokumentacji;
- sporządzenie umów;
- kontakt ze spółdzielnią lub wspólnotą oraz organami administracji rządowej lub samorządowej;
- wyszukiwanie inwestorów zainteresowanych daną nieruchomością;
- formułowaniem i umieszczaniem ogłoszeń na portalach internetowych.
Korzystając z usług pośrednika, nie musisz się już zastanawiać, jak się zabezpieczyć przy sprzedaży nieruchomości, ponieważ całym procesem zajmuje się profesjonalista. Bez obaw! Wszyscy pośrednicy muszą legitymować się aktualną polisą OC w ramach wykonywanych czynności, które musi również obejmować działania wszystkich osób działających w ich imieniu.
Ile wynosi wynagrodzenie pośrednika nieruchomości?
Za swoje usługi pośrednik nieruchomości pobiera zazwyczaj prowizję, bardzo rzadko jest to kwota zryczałtowana. Wysokość prowizji jest uzależniona od wartości nieruchomości będącej przedmiotem sprzedaży i najczęściej wynosi między 2 a 5%.
Przepisy prawa nie określają jednoznacznie, która ze stron umowy sprzedaży pokryje wynagrodzenie pośrednika. Może być to kupujący lub sprzedający, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozdzielić koszty między obie strony.
W zależności od polityki agencji lub danego pośrednika możesz spotkać się z umowami na wyłączność lub otwartymi. Te pierwsze wykluczają możliwość zawarcia odrębnej umowy o pośrednictwo z inny biurem. W praktyce jednak takie oferty są często lepiej promowane, ponieważ danemu pośrednikowi zależy na finalizacji transakcji.
Jeżeli rozważasz sprzedaż nieruchomości w Warszawie lub Krakowie, zajrzyj na: https://loco-estate.com/nasze-uslugi/sprzedaz-nieruchomosci/ i powierz to zadanie agencji Loco Estate. Wiele lat doświadczenia i doskonała znajomość lokalnego rynku nieruchomości gwarantują świadczenie usług na najwyższym poziomie.
fot. tytułowa: Maria Ziegler | Unsplash.com
Polecamy:
– Na czym polega dokumentacja powypadkowa?