Bezpieczny transport żywności – podstawowe zasady

Żywność zalicza się do produktów, które podlegają ścisłej kontroli podczas transportu. Reguluje to szereg aktów prawnych, określających rodzaje dopuszczonych opakowań oraz warunki w przestrzeniach ładunkowych.

Jak powinien przebiegać transport produktów spożywczych? O tym opowiemy poniżej.

Żywności pod stałą kontrolą

Dlaczego ścisła kontrola warunków, w jakich przewozi się żywność jest tak ważna? Produkty spożywcze zalicza się do tak zwanych towarów wrażliwych. Są to takie produkty, które muszą być przechowywane przez cały czas w kontrolowanej temperaturze i wilgotności, by zachować optymalne parametry.

Co może się zdarzyć, jeśli w czasie transportu zmieni się temperatura lub wilgotność? Może to doprowadzić do zniszczenia całej partii żywności. Nieprawidłowa temperatura prowadzi również do rozwoju groźnych drobnoustrojów, które mogą spowodować problemy zdrowotne u konsumentów.

Nie można też zapominać o tym, że producenci cały czas próbują sprostać rosnącym oczekiwaniom konsumentów. Nieprawidłowe warunki w transporcie mogą ich narazić na spore straty. Pogorszenie właściwości fizycznych lub smaku żywności niejednokrotnie prowadzi do zmniejszenia sprzedaży oraz spadku zaufania do marki, co przekłada się na straty finansowe.

Dbanie o jakość żywności – restrykcyjne normy prawne

Bezpieczeństwo konsumentów jest wartością nadrzędną. Standardy postępowania są określone w szeregu aktów prawnych.

Do najważniejszych zaliczają się umowa ATP oraz rozporządzenie nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004.

W wymienionych dokumentach znajdują się bardzo precyzyjnie wytyczne, w jaki sposób transportować żywność, by zachowała ona pełne bezpieczeństwo oraz optymalne właściwości.

Jak transportować żywność?

Każdy rodzaj żywności musi być odpowiednio zabezpieczony na czas transportu. Podstawowym sposobem zabezpieczania go są dopasowane opakowania, wykonane z wysokiej jakości materiałów pakowych, przystosowanych do bezpośredniego kontaktu z żywnością oraz spełniających restrykcyjne normy sanitarne. Takie produkty znajdują się choćby na stronie: https://e-hurtownia-opakowan.pl.

Artykuły spożywcze mogą być umieszczane w opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych. Niektóre przedmioty bywają transportowane na paletach lub w specjalnych pojemnikach.

Szczególnie ważne jest przestrzeń ładunkowa. Musi być ona oczywiście utrzymana w najwyższej czystości. Musi także zapewniać odpowiednią temperaturę i wilgotność. Wykorzystuje się do tego specjalne okładziny (izotermy) lub instalacje chłodnicze (chłodnie i lodownie).

Przepisy określają jasno, że pojazdy przeznaczone do transportu żywności nie tylko muszą pozwalać na zapewnienie stałych warunków, ale też na kontrolę i rejestrację ich podczas całej podróży. Dzięki temu kontroluje się sytuację w czasie rzeczywistym i można szybko reagować na zmiany, zanim dojdzie do uszkodzenia większych partii towarów.

Transport żywności – dla zdrowia i satysfakcji konsumentów

Dbanie o wysokie standardy przewozu żywności wynika nie tylko z konieczności spełnienia restrykcyjnych norm sanitarnych. Ma to też wielkie znaczenie dla jakości produktów, a przez to satysfakcji klientów oraz ich bezpieczeństwa.

Trudno się zatem dziwić, że firmy zajmujące się transportem żywności coraz częściej sięgają po nowoczesne technologie, które usprawniają cały proces i podnoszą standardy w przewozie artykułów spożywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *