Atrakcyjne ceny mieszkań mogą być różnorodne i na pewno pociągające – w zależności od tego, czego się na rynku nieruchomości szuka. Również w Sopocie, jak i w innych miastach Trójmiasta mogą trafić się naprawdę interesujące okazje. Czy kiedykolwiek jednak zastanawiałeś się czym są one uwarunkowane i czy mają jakikolwiek związek z tym, co dzieje się na rynku pracy?
Okazuje się, że tak jest, a wśród wszystkich istotnych czynników, które wchodzą w taką korelację – weźmiemy pod uwagę dzisiaj dwa następujące:
-
pensja minimalna a ceny na rynku nieruchomości,
-
stopa bezrobocia a ceny na rynku nieruchomości.
Przy czym warto dodać, iż w obu przypadkach będziemy się skupiać na nieruchomościach pierwotnych, a więc jeśli aktualnie interesuje Cię oferta nowych mieszkań w Sopocie – ten artykuł jest dla Ciebie.
Nowe mieszkania w Sopocie a urzędowa pensja minimalna – jaki ma wpływ na ceny?
Portal Rynek Pierwotny na początku tego roku wydał analizę w której poruszał tematykę właśnie wpływu planowanej, urzędowej pensji minimalnej na rok 2024 na to, co będzie działo się na rynku nieruchomości. Wedle tych analiz okazuje się, że w istocie może dziać się wiele, gdyż jeśli w rzeczywiście doszło do takiego poziomu płacy minimalnej ceny na rynku pierwotnym zarówno w Sopocie, jak i innych miastach mogłyby wzrosnąć nawet o 50 %! Mowa więc o korelacji dodatniej o swoistym charakterze. Jednak jak wszyscy wiemy rok 2020 jest wyjątkowo trudnym okresem – sytuacja epidemiologiczna zbiera swoje żniwo pod różnym względem, a to przekłada się na ciężki stan gospodarki na całym świecie, jak i w naszym kraju – więc śmiałym marzeniem było założyć, że w istocie taka płaca minimalna może rzeczywiście stać się faktem za te cztery lata. Bez względu na to w interesujący sposób pokazuje to związek jednego rynku z drugim.
Nowe mieszkania w Sopocie a wysokość bezrobocia – jak to jest zależne?
Bardziej istotnym parametrem związanym z rynkiem pracy, a który może mieć w kontekście aktualnych wydarzeń znaczenie jest kwestia poziomu bezrobocia. O ile w pierwszym przypadku można by uznać, że mamy do czynienia z korelacją dodatnią, to jeśli chodzi o ten stosunek – będzie to już korelacja ujemna. Okazuje się bowiem, że od kilkunastu lat w przypadku wzrostu ilości osób bezrobotnych w kraju – ceny za mieszkania od dewelopera zaczynały spadać, a w odwrotnej sytuacji – gdy wskaźnik bezrobotnych w kraju malał, cenniki za metr kwadratowy nowego mieszkania szły słupkami w górę. Biorąc pod uwagę fakt, iż takie tendencje obserwuje się n a rynku już od czasu wejścia Polski do struktury Unii Europejskiej, a więc 2004 roku – to jest to dość spory przedział czasowy, który pozwala na wysuwanie dość rzetelnych wniosków o tej tematyce.
Jeśli więc jesteś deweloperem albo osobą właśnie znajdującą się na rynku nieruchomości w poszukiwaniu nowego mieszkania w Sopocie – bacznie przyjrzyj się słupkom bezrobocia i prognozom z nimi związanych, gdyż może być to istotny wskaźnik względem kolejnych posunięć w swoich działaniach finansowych.