Cele zawodowe – jak je osiągać? Zacznij od profesjonalnego CV

1

W ostatnim czasie sporą popularność zyskały warsztaty motywacyjne, podczas których tzw. coachowie przekazują uczestnikom dużą porcję wiedzy oraz zachęcają do podjęcia działania. Opowiadają również o celach zawodowych, które powinny być jasno sprecyzowane, osiągalne, priorytetowe i określone w czasie. Pierwszym krokiem mogącym przybliżyć nas do ich realizacji będzie przygotowanie w pełni profesjonalnego CV. Jak to zrobić?

Podawanie najistotniejszych informacji

Im więcej, tym lepiej? Od ogółu do szczegółu? W przypadku CV takie rozwiązania nie są zbyt dobre. Biorąc pod uwagę maksymalną dopuszczalną długość życiorysu, która nie powinna przekraczać dwóch stron A4, powinniśmy skupić się wyłącznie na najważniejszych punktach.

Z całą pewnością nie powinniśmy ograniczać się w opisie naszych doświadczeń zawodowych. Pracodawcy bardzo uważnie przeglądają ten element CV, dlatego warto wzbogacić go o przydzielane zadania i zakres obowiązków, zdobyte umiejętności i osiągnięcia oraz realizacje przykładowych projektów. Pamiętajmy również o zasadzie odwróconej chronologii, rozpoczynając od ostatnio piastowanego stanowiska, kończąc na naszych pierwszych pracach.

Jeżeli zależy nam na wygospodarowaniu dodatkowego miejsca, możemy np. skrócić przebieg edukacji. Ukończone przez nas podstawówki i gimnazjum stanowią dla rekrutera zupełnie zbędne informacje. Przede wszystkim powinniśmy skupić się na etapie studenckim, wraz z wszelkimi organizacjami, do jakich należeliśmy w tamtym okresie. Opcjonalnie można wspomnieć o szkole średniej, zwłaszcza o profilu klasy.

Nie usuwajmy rubryki mówiącej o naszych pasjach i zainteresowaniach. Niesłusznie uchodzi ona za najmniej istotną, jednak to właśnie dzięki niej dajemy się lepiej poznać pracodawcy oraz nakreślamy swoją osobowość. Stanowi to istotny czynnik w codziennej współpracy.

Dołączenie listu motywacyjnego

Coraz większa liczba kandydatów odchodzi od tej tradycji. Często wydaje nam się, że jest to dokument zawalający miejsce na biurku, którego i tak nikt nie przeczyta. Okazuje się, że dobry list motywacyjny może zadecydować o podjęciu z nami współpracy. W tym celu należy zachować formalny styl wypowiedzi, racjonalnie wyjaśnić swe mocne strony i korzyści, jakie pracodawca otrzyma z zatrudnienia nas oraz opisanie motywacji, którymi kierowaliśmy się, wysyłając swoje zgłoszenie. Jeśli chcemy uchodzić za profesjonalistów, musimy przygotować list motywacyjny dopasowany do konkretnej oferty. W przeciwnym razie nasz stosunek do pracy, już na samym starcie, może zostać odebrany jako lekceważący.

Umieszczanie słów kluczowych

Są to hasła, na które pracodawcy zwracają szczególną uwagę. Chodzi tutaj przede wszystkim o podkreślanie swych umiejętności, np. poprzez stosowanie fachowej terminologii. Pokaże to nasze rozeznanie w branży. Dodatkowo możemy wprost wykorzystywać wymagania zawarte w treści ogłoszenia. Wystarczy tylko zastąpić je innymi słowami, np. jeśli rekruter oczekuje bezbłędnej znajomości języka angielskiego, możemy napisać: „Posiadam duże doświadczenie zdobyte podczas współpracy z brytyjskimi kontrahentami”. Dzięki temu zachowamy ten sam sens wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *