Charakterystyka i zastosowanie rusztowań warszawskich

Wciąż popularne rusztowania warszawskie posiadają wiele zalet, co czyni z nich często spotykaną na placach budowy konstrukcję do pracy na wysokości. Oczywiście mają też swoje ograniczenia. Poniższy tekst przedstawia ich charakterystykę oraz podpowie, kiedy warto skorzystać z rusztowań tego typu.

Charakterystyka

Ten typ rusztowania należy do kategorii rusztowań kolumnowych. Budowa rusztowań warszawskich jest modułowa — składają się więc z licznych, jednakowych elementów (ram/modułów), mocowanych ze sobą bez użycia narzędzi metodą czop-tuleja. Taka konstrukcja pozwala na szybki montaż i demontaż, a także wyklucza poważne błędy przy składaniu ze sobą elementów. Zbudowane ze stalowych rur ramki (moduły), stanowiące główne części stelażu, są relatywnie lekkie i ważą ok. 10 kg (mogą występować niewielkie różnice, w zależności od producenta). Na ich wagę może także w niewielkim stopniu wpływać obróbka jak np. cynkowanie, czy malowanie. Przy różnicach w wadze elementów, trzeba pamiętać, aby te cięższe umieszczać w dolnych partiach konstrukcji — wpłynie to pozytywnie na jej stabilność.

konstrukcja rusztowań warszawskich

Elementy konstrukcji 

Rury, z których składają się moduły, mają ok. 35 mm średnicy i 1,5 m długości (w przypadku wymiarów również mogą pojawiać się nieznaczne różnice między producentami). Pojedynczy moduł ma ok. 70 cm wysokości. W skład konstrukcji mogą wchodzić także drabinki, pozwalające poruszać się pomiędzy poziomami wyższych rusztowań oraz kotwy umożliwiające tymczasowe przytwierdzenie do ściany i tym samym poprawę stabilności całości.

Dodatkowo rusztowanie może posiadać kółka lub rolki jezdne, umożliwiające jego łatwe przesuwanie np. wzdłuż ściany.

Zabezpieczenia rusztowania 

Choć sposób łączenia elementów zapewnia całej konstrukcjistabilność, producenci zalecają dodatkowe wzmocnienia przy użyciu tzw. stężni oraz zabezpieczenia burtami przypodłogowymi, poręczami i balustradami ochronnymi.

Ważne jest także stosowanie odpowiednio wykonanych pomostów roboczych i montowanie ich zgodnie z instrukcją — wykorzystywanie w tym celu zwykłych desek, wciąż spotykane na licznych budowach, jest całkowicie niedopuszczalne.

Według przepisów rusztowanie powinno być również odpowiednio osadzone — wymaga stabilnej podstawy i odpowiednio utwardzonego podłoża. Dopuszczalne są podstawy zwykłe, regulowane lub śrubowe. Niedopuszczalne natomiast jest stawianie go bezpośrednio na trawiastym, grząskim gruncie, czy podparciu ze zwykłych desek lub cegieł.

Maksymalna wysokość 

Za wadę rusztowań warszawskich można uznać stosunkowo niewielką dopuszczalną wysokość maksymalną tego typu konstrukcji — nie mogą one przekraczać 5 m w przypadku rusztowań wolnostojących lub 8 metrów dla zakotwiczonych. Wyklucza je więc to z prac przy wysokich budynkach.

Cena 

Kolejną cechą przemawiającą za rusztowaniami warszawskimi jest ich niski koszt. Cena pojedynczego modułu mieści się w przedziale 35 – 55 zł. Dzięki temu 4-modułowa konstrukcja z podestem umożliwiająca pracę na wysokości do ok. 3,5 m będzie kosztować tylko trochę ponad 200 zł. Istnieje również możliwość wypożyczenia konstrukcji, jak np. w Rusztowania123 ustalony jest cennik dzierżawy a także możliwość transportu w miejsce docelowe. Firmy zajmujące się tego typu zleceniami oferują przeróżne rozwiązania dostosowane do potrzeb Klienta. Jeżeli całe rusztowanie potrzebne jest Ci jednorazowo, nie musisz od razu go kupować a jedynie wydzierżawić w odpowiedniej firmie.

Zastosowanie 

Rusztowanie typu warszawskiego stosowane jest dość szeroko, w różnego rodzaju pracach budowlanych — tynkarskich, malarskich, murarskich, spawalniczych, szklarskich, instalacyjnych, czy montażowych. Lekkość i prostota konstrukcji pozwalają na wykorzystanie go nie tylko do prac na zewnątrz, ale także we wnętrzach budynków.

zastosowanie rusztowania podczas budowy domu

Montaż rusztowań w świetle przepisów 

Podobnie jak inne typy rusztowań, także te warszawskie podlegają pod przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 6.09.2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 118, poz. 1263). Zgodnie z nim (§ 23 i § 26), montażysta musi ukończyć odpowiednie szkolenie z zakresu montażu/demontażu rusztowań i pozytywnie zdać sprawdzian przeprowadzany przed komisją powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie — w efekcie czego otrzyma świadectwo i wpis do książki operatora. Oczywiście wymagane są także aktualne badania lekarskie, bez przeciwwskazań do pracy na wysokości.

Rusztowania mogą być dopuszczone do użytku tylko po oficjalnym odbiorze przez kierownika budowy lub inną osobę uprawnioną do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.

Podsumowanie 

Łatwy montaż, prosta konstrukcja i niewielka waga poszczególnych elementów sprawiają, że rusztowania warszawskie wciąż są popularne na różnych placach budowy. Ograniczenia co do ich maksymalnej wysokości sprawiają, że są systematycznie wypierane przez nowocześniejsze konstrukcje — szczególnie w przypadku prac przy wyższych budynkach. Świetnie się jednak nadają do prac przy domach jednorodzinnych czy niewysokich kamienicach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *