Praca na etacie to wiele zobowiązań określonych dla obu stron związanych ze sobą umową o pracę. Dokument jasno określa, jakie obowiązki ma pracownik wobec pracodawcy i jakie przywileje przysługują mu w związku z wykonywaną pracą. Dla wielu osób kojarzy się ona ze stabilnością zatrudnienia, mocnym pakietem socjalnym i dodatkowymi benefitami. Czym w rzeczywistości charakteryzuje się praca na etacie?
Upewnij się, co oferuje pracodawca
Nie wszystkie oferty pracy dostępne np. w serwisie internetowym Pracuj.pl informują kandydatów o tym, jaką formę zatrudnienia zaproponuje im pracodawca. Opisany w ogłoszeniu zakres obowiązków może sugerować, czy będzie wiązało się to z pełnym, etatowym wymiarem godzin, czy też praca realizowana będzie na podstawie umowy zlecenia.
W przypadku, gdy z ogłoszenia jasno nie wynika, jaki rodzaj umowy zwiąże Cię z nową firmą, dopytaj o to podczas rozmowy rekrutacyjnej. Pozwoli to uniknąć ewentualnych rozczarowań, jeśli zależy Ci na umowie o pracę i związanych z nią przywilejach pracownika na etacie.
Dlaczego warto pracować na etacie?
Lista przywilejów, z jakich mogą korzystać osoby pracujące na etacie jest długa. Na początek warto wspomnieć o różnego rodzaju składkach, jakie pracodawca ma obowiązek odprowadzać każdego miesiąca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki nim etatowy pracownik może skorzystać np. z bezpłatnej opieki zdrowotnej i płatnych zwolnień lekarskich.
Kolejnym przywilejem związanym z umową o pracę są płatne urlopy wypoczynkowe, zdrowotne i okolicznościowe.
Przy umowie o pracę nie bez znaczenia jest również poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji na rynku pracy. Przy takim kontrakcie pracodawca nie może bowiem zwolnić nas z dnia na dzień bez uzasadnionego powodu. W zależności od czasu, na jaki podpisana została umowa, obowiązuje odpowiednio długi okres wypowiedzenia i odprawa finansowa, jeśli zwolnienie nie nastąpiło z winy pracownika.
Dodatkowym bonusem w pracy na etacie bywają benefity, np. karnety na siłownię.