Prowadzenie własnej firmy to wyzwanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego, o wiele lepiej jest pracować na własny rachunek i mieć wpływ na swój rozwój zawodowy czy poziom zarobków. Trzeba jednak mieć świadomość, że własny biznes wymaga sporo pracy, wysiłku, a często także włożenia wielu środków finansowych. Często trzeba sięgnąć po kredyty czy pożyczki pozabankowe.
W dzisiejszych czasach przedsiębiorcy z wielu względów decydują się na założenie firmy nie w kraju, tylko gdzieś za granicą. Często jest to podyktowane względami finansowymi. W wielu krajach kwestie podatkowe są o wiele łagodniejsze niż u nas i prowadzenie własnej firmy jest zdecydowanie tańsze. Warto jednak mieć świadomość, że zakładając działalność za granicą trzeba spełnić wiele formalności. Nie zawsze też da się rozwijać firmę dokładnie tak, jakbyśmy chcieli.
Kredytowanie za granicą
Jeśli decydujemy się na prowadzenie firmy za granicą, warto najpierw upewnić się, jak wygląda kwestia uzyskania kredytu na firmę. Właściciele nowo powstałych firm bardzo często sięgają po kredyty na start, gdyż są one dla nich jedyną szansą na rozkręcenie działalności. Wiele branż wymaga sporych inwestycji, zanim firma zacznie się rozwijać i przynosić pierwsze dochody. Upewnijmy się więc, czy otrzymamy kredyt w banku i jak będzie wyglądało załatwianie wszelkich formalności. Dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z ofertą kilku lub kilkunastu banków i sprawdzenie, czy w ogóle jest możliwe otrzymanie kredytu na zagraniczną firmę. Nie zrażajmy się też, gdy jeden bank odmówi nam kredytowania. Każda instytucja ma swoją własną politykę finansową i często bywa tak, że gdy jeden bank odmawia, drugi bez problemu udziela kredytu w odpowiedniej wysokości.
Dobrze przygotowany biznesplan
Bez względu na to, czy chcemy prowadzić firmę w Polsce, czy za granicą, na samym początku, jeszcze przed rozpoczęciem działalności warto jest stworzyć profesjonalny i solidnie wykonany biznesplan. Jest to dokument, który pomaga w załatwianiu wielu formalności, wyznacza kierunek działania firmy, a jednocześnie jest bardzo przydatny w banku. Nowe firmy, które nie mają żadnych dochodów jeszcze, muszą jakoś bankowi udowodnić, że ich przyszła działalność będzie opłacalna i będzie je stać na comiesięczne płacenie rat. Bankowi analitycy bardzo skrupulatnie analizują biznesplany i na ich podstawie wyciągają wnioski, czy firma rokuje na przyszłość, czy raczej jej działalność nie zwiastuje dobrych wyników finansowych. Im lepiej przyłożymy się do napisania biznesplanu, tym większe mamy szanse na to, że otrzymamy w banku kredytowanie w potrzebnej wysokości. Każdy przyszły przedsiębiorca powinien bardzo poważnie podchodzić do zaciągania swoich zobowiązań finansowych. Kredyt zaciąga się często na wiele lat i trzeba je spłacać także wtedy, gdy firma jest w kiepskiej kondycji finansowej i chwilowo nie generuje dochodów.