Przed każdą rozmową kwalifikacyjną przygotowujemy się merytorycznie. Poznajemy profil firmy, wypisujemy swoje mocne i słabe strony, przygotowujemy dokumenty. Jednak warto też pamiętać o tym, co pokazuje nasza mowa ciała, gdyż to właśnie ona mówi o nas najwięcej.
Co to jest mowa ciała?
Nasza podświadomość wysyła do naszego mózgu sygnały jeszcze zanim dotrą one do naszej świadomości. Właśnie dlatego może zdarzyć się, że gdy kłamiemy, bezwarunkowo pocieramy nos, albo nadmiernie się pocimy. Tego typu symptomy nazywane są mową ciała.
Na jakie sygnały naszej mowy ciała warto uważać w trakcie rozmowy o pracę.
Każda praca wymaga zgromadzenia konkretnej grupy osób posiadających pewne cechy osobowości. Jeśli zdarzy nam się, podkoloryzować swoje umiejętności lub cechy osobowości, nasze ciało daje niewerbalne sygnały. Różnego rodzaju tiki na twarzy, pocieranie nosa, uszu, czy szyi, pocenie się, gwałtowne ruchy, czy zmiana tonu głosu mogą świadczyć o tym, że kłamiemy. Częstą oznaką kłamstwa jest również zmiana sposobu mówienia z “robiłem” na “ktoś robił” czyli z opowiadania o sobie przechodzimy na opowiadanie o kimś innym. Oferty Pracy często zawierają w opisie zakres cech pożądanych. Próbując wpasować się do nich na siłę, kłamiemy i zdradza to nasza mowa ciała. W ofertach na stronie Pracuj.pl często można spotkać wymagania dotyczące nie tylko doświadczenie i wykształcenia, ale też cech osobowości. Powinniśmy traktować je jako cenny drogowskaz tego, czy dana Praca jest dla nas, czy nie.
Zakłopotanie i zbicie z tropu często objawia się tym, że przestajemy patrzeć rekruterom w oczy. Zdarza się również, że patrzymy w nie za długo i zbyt intensywnie, co jest objawem zbytniej pewności siebie i agresji.
Świetnym sposobem na sprawdzenie kandydata jest przeanalizowanie tego, w jaki sposób podaje nam rękę na przywitanie. Jeśli delikatnie tylko ją dotyka bez uścisku, świadczyć to może o nieśmiałości i braku pewności siebie, jeśli za mocno ją ściska, może to świadczyć o jego zdenerwowaniu i nadmiernym pobudzeniu, ekscytacji. Prawidłowy uścisk (nie za mocny i nie za słaby) ułatwia zbudowanie dobrego pierwszego wrażenia.
Jak zapanować nad mową ciała.
Dobrą metodą na poznanie naszej mowy ciała jest nagranie sobie krótkiego filmiku. Odpowiedzmy przed kamerą naszego aparatu na kilka typowych pytań związanych z pracą. Na filmiku z łatwością ocenimy naszą mowę ciała. Zaobserwujemy, czy może ona mieć odbiór pozytywny, czy negatywny. Wyplenienie podświadomych ruchów w mowie ciała nie jest łatwe, ale możliwe. Wystarczy trochę poćwiczyć.