W pracy równie ważne jak dobre wynagrodzenie, możliwość rozwoju czy atrakcyjne benefity są relacje ze współpracownikami i szefem. Aby zadbać o zdrową i przyjazną atmosferę w pracy, wystrzegaj się zachowań, które są negatywnie postrzegane, krzywdzą inne osoby lub są po prostu niekulturalne. Oto lista rzeczy, których lepiej nie robić w pracy.
Brak higieny i bałaganiarstwo
Osoby, które mają zawsze bałagan na biurku i nie sprzątają po sobie we wspólnej przestrzeni są na ogół postrzegane jako niechlujne i leniwe. Nawet jeśli jesteś świetny na swoim stanowisku pracy, nieporządek panujący wokół Ciebie może przyćmić Twoje osiągnięcia w oczach szefa. Równie istotną kwestią jest dbałość o higienę osobistą. Schludny strój i ułożona fryzura są wyrazem szacunku dla współpracowników. Niestaranny, poplamiony ubiór, tłuste włosy i otaczający Cię nieprzyjemny zapach będą wzbudzać niechęć do nawiązywania z Tobą relacji.
Obgadywanie
Wyjątkowo paskudną przywarą jest obgadywanie współpracowników lub szefa. Złośliwe obmowy mogą w pewnym momencie zwrócić się przeciwko osobie, która bierze w nich udział. Raczej nikt nie lubi tego rodzaju zachowań. Jeżeli Twoje słowa dotrą do osoby, którą obgadywałeś, może skończyć się to szczególnie niemiło.
Przeglądanie mediów społecznościowych
W pracy lepiej nie zajmuj się przeglądaniem mediów społecznościowych czy innych stron służących rozrywce. Jeżeli Twój przełożony złapie Cię na tych czynnościach, musisz liczyć się z jego ostrą reakcją. Jeżeli trudno Ci powstrzymać się przed zaglądaniem na swój profil, lepiej zablokuj dostęp do newralgicznych miejsc w sieci.
Opowieści o życiu prywatnym
Przynoszenie spraw z życia prywatnego do pracy z pewnością nie jest dobrą praktyką. Twoich pracowników może wcale nie interesować, że Twój potomek właśnie zgubił mleczny ząb, a teściowa jest szczególnie podłą osobą. Tematy prywatne zostaw na spotkania ze swoimi bliskimi. W pracy staraj się nie poruszać tych kwestii.
Korzystanie z cudzych rzeczy
Niektóre osoby mają wyjątkowo irytujący zwyczaj pożyczania sobie cudzych przedmiotów bez pytania. Często zapominają również oddać je właścicielowi. Takich współpracowników raczej się unika. Oddzielnym tematem jest kwestia podjadania innym osobom z biura ich drugich śniadań czy podbierania mleka. Tego rodzaju postępowanie nie jest tylko brakiem kultury, lecz najzwyklejszą kradzieżą.