Pracujesz dłuższy czas na jednym stanowisku i zaczynasz dostrzegać, że praca, która dotąd sprawiała Ci radość, zaczyna wywoływać niechęć? Być może zaczynasz odczuwać wypalenie zawodowe. To bardzo szkodliwy dla zdrowia stan, który może doprowadzić nawet do depresji. Jakie objawy powinny być dla Ciebie sygnałami, że najwyższy czas zacząć działać?
Pomimo odpoczynku czujesz zmęczenie
Wypalenie zawodowe objawia się permanentnym uczuciem zmęczenia. Stanu tego nie poprawia nawet kilkudniowy urlop. Czujesz się psychicznie znużony pomimo braku racjonalnych powodów. Przyczyn zmęczenia może być wiele. Wypalenie zawodowe jest tylko jedną z nich. Pamiętaj, by nie lekceważyć uczucia ciągłego przemęczenia.
Wycofujesz się z życia firmy
Zawsze należałeś do pracowników, którzy chętnie angażowali się w nowe projekty, zarażali innych entuzjazmem i mieli wiele nowatorskich pomysłów, a obecnie straciłeś zainteresowanie sprawami firmy i kwestią rozwoju? Być może dopadło Cię wypalenie zawodowe. Jego objawami są: spadek kreatywności i niechęć do czynnego włączania się w życie firmy.
Koledzy z pracy zaczynają Cię drażnić
Rozpad więzi międzypracowniczych to jeden z objawów wypalenia zawodowego. Jeżeli przez dłuższy czas widok kolegów w pracy wywołuje w Tobie niechęć a ich żarty zaczynają Cię irytować, powinieneś zastanowić się nad przyczyną tego stanu. Możesz mieć po prostu gorsze dni, jednak powód alienowania się od grupy współpracowników może być głębszy.
Co zrobić, jeśli podejrzewasz wypalenie zawodowe?
Jeśli stałeś się ofiarą wypalenia zawodowego możesz zacząć rozglądać się na Pracuj.pl za inną pracą lub spróbować coś zmienić w obecnej. Być może obecne stanowisko przestało być dla Ciebie wyzwaniem i męczy Cię codzienna monotonia? Spróbuj porozmawiać z szefem o zmianie zakresu Twoich obowiązków. Znajdź czas na regenerację sił. Postaraj się całkowicie odizolować od pracy i wsłuchać we własne potrzeby. Pomocą będzie aktywność fizyczna i kontakt z przyrodą. Pomogą Ci odprężyć się i zmienić perspektywę.