Ubezpieczenia na życie to produkty, które pozwalają na finansowe zabezpieczenie siebie i swojej rodziny przed nieprzewidzianymi zdarzeniami losowymi. By w pełni wykorzystać ich możliwości, należy wykupić odpowiednią polisę. Odpowiednią, czyli dopasowaną do potrzeb i oczekiwań.
Tylko ok. 30% Polaków posiada aktualne ubezpieczenie na życie. Oznacza to, że dla zdecydowanej większości nabycie polisy jest zbędnym wydatkiem. W praktyce okazuje się jednak, że ubezpieczenie pomaga na życiowych zakrętach – podczas poważnej choroby lub w przypadku utraty pracy.
Ubezpieczenie na życie – ochronne czy może ochronno-inwestycyjne?
Termin „ubezpieczenie na życie” jest bardzo szeroki – nie jest zarezerwowany wyłącznie dla produktów o charakterze ochronnym. Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenia ochronno-inwestycje. Jak sama nazwa wskazuje, pozwalają one nie tylko na ochronę życia osoby ubezpieczonej, lecz także oszczędzanie i pomnażanie pieniędzy.
Jeżeli chcesz zabezpieczyć się na wypadek utraty pracy (a dokładniej dochodów z niej uzyskiwanych) lub stworzyć finansowe zaplecze rodzinie na wypadek swojej śmierci, powinieneś zainteresować się przede wszystkim ubezpieczeniami o charakterze ochronnym. Chciałbyś, aby w przyszłości Twoja emerytura była wyższa? Wówczas należy zapoznać się z ubezpieczeniami pozwalającymi również oszczędzać pieniądze.
Jak działa ubezpieczenie na życie?
Ubezpieczenie na życie w podstawowej, czyli ochronnej wersji, pozwoli Ci zabezpieczyć finansowo rodzinę na wypadek Twojej śmierci. W takiej sytuacji osoby przez Ciebie wskazane w umowie otrzymają tzw. sumę ubezpieczenia. Jeżeli chcesz otrzymać finansowe wsparcie od towarzystwa ubezpieczeniowego podczas choroby lub gdy zostaniesz bez pracy, musisz podpisać dodatkową umowę lub wybrać polisę o znacznie szerszym zakresie ochrony ubezpieczeniowej.
Jakie dodatkowe umowy możesz podpisać z towarzystwem ubezpieczeniowym, nabywając ubezpieczenie na życie? Oto przykładowe:
- Ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – jeżeli zdarzy się, że złamiesz np. nogę, otrzymasz od towarzystwa ubezpieczeniowego pewną sumę (najczęściej jest to procent sumy ubezpieczenia);
- Ubezpieczenie w razie hospitalizacji – jeżeli np. wypadek, którego doznałeś sprawi, że będziesz musiał spędzić kilka dni lub nawet tygodni w szpitalu, ubezpieczyciel wypłaci pewien procent sumy ubezpieczenia (wysokość najczęściej zależy od ilości dni spędzonych w szpitalu – szczegóły znajdziesz w szkicu umowy, którą otrzymasz od przedstawiciela ubezpieczyciela);
- Ubezpieczenie od utraty pracy – to ubezpieczenie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób spłacających kredyt hipoteczny (często jest to wymóg nakazywany przez bank). W razie utraty pracy będziesz mógł liczyć, że towarzystwo ubezpieczeniowe będzie wypłacać Ci rekompensatę wynagrodzenia przez pewien czas, np. 6 miesięcy.
Ubezpieczenie na życie pozwoli Ci zabezpieczyć finansowo rodzinę na wypadek Twojej śmierci. Jeżeli wybierzesz optymalny, tj. dostosowany do potrzeb swojej rodziny plan ubezpieczeniowy, to będziesz mógł czuć się bezpiecznie również na co dzień, bo w razie nieprzewidzianych zdarzeń otrzymasz wsparcie.
Przeczytaj także:
Jak wybrać kredyt hipoteczny w czasach pandemii?
Kredyt hipoteczny — od czego zacząć?