Kim jest windykator?
Windykator jest osobą, która uświadamia dłużnikowi, że w jego interesie jest to, aby dług został jak najszybciej spłacony. Jego głównym zadaniem jest kontakt z dłużnikiem, namowa go do spłaty zadłużenia i negocjowanie warunków, np. możliwość rozłożenia należności na raty.
Czym zajmuje się firma windykacyjna?
Zadaniem firm windykacyjnych jest odzyskanie należności. Zlecenia dokonuje klient – wierzyciel. Głównym przesłaniem istnienia firm windykacyjnych jest jej prestiż wywołujący na dłużniku presje spłacenia długu, ponieważ zdaje sobie sprawę, że o długu wie więcej osób, niż sam wierzyciel.
Firma windykacyjna vs. komornik.
W pierwszej kolejności wierzyciel zleca firmom windykacyjnym, odzyskanie swoich należności. Jeżeli, natomiast praca ich nie przyniesie zamierzonych efektów, sprawa trafia do sądu i wówczas komornik zajmuje się naszym problemem. Komornik może zająć rachunek bankowy, ruchomości a nawet nieruchomości, jeżeli wysokość długu wynikał w skutek kredytu hipotecznego. Pracodawca dłużnika również dowie się o jego zobowiązaniach, ponieważ komornik może zająć część jego pensji.
Koszty wynikające ze skorzystania z usług firmy windykacyjnej.
Do niedawna to wierzyciel ponosił wszelkie koszty odzyskania należności, co znacznie uszczuplało sumę odzyskanej kwoty. Od 2013 roku to dłużnik jest obciążony kosztami wierzytelności. Firmy windykacyjne starają się nie ujawniać takich danych, ale na przykład Kaczmarski pobiera prowizję od odzyskanej kwoty, w postępowaniu polubownym – 9% a w przypadku postępowania windykacyjnego – 12%. Czyli w praktyce wygląda to tak, że jeżeli sprawa trafi do sądu i wierzyciel ją wygra to koszty doliczane są do zadłużenia, które musi spłacić dłużnik. Do tego dochodzą również koszty, które wierzyciel poniósł podczas dochodzenia swoich zaległych płatności.
Kto może skorzystać z firm windykacyjnych?
Teoretycznie klientem może być każdy wierzyciel, tzn. osoba fizyczna lub prawna, która ma prawo żądać od kogoś pieniędzy. Nie wszystkie firmy przyjmują wierzycieli prywatnych. PRESCO czy Kruk przede wszystkim kupują tzw. portfele wierzytelności masowych, od banków, pożyczkodawców, firm telekomunikacyjnych. Kaczmarski jednak obsługuje osoby fizyczne np. w postępowaniu polubownym.
Czy samodzielne odzyskiwanie długów od kontrahentów jest dobre?
Oczywiście, że nie, ponieważ może to popsuć relacje z klientami bo w ten sposób firma uchodzi za „trudną” w kontaktach biznesowych. Wiele osób nie traktuje poważnie wewnętrznego działy windykacji w przedsiębiorstwie. Poza tym, dział windykacji pracuje z działem handlowym, który mimo zadłużenia nadal z nim współpracują sprzedając mu produkty. Dłużnik taki, myśli, że windykacja wewnętrzna jest na tyle nie skuteczna, że problem sam się rozwiąże – po prostu strona zrezygnuje z natarczywego dzwonienia do dłużnika.
Firma windykacyjna budzi szacunek, poczucie obowiązku w dłużniku, do oddania długu jak najszybciej. Z obawy, że problem się wyolbrzymi, dłużnik dokonuje negocjacji z firmą windykacyjna, aby spłacić zadłużenie.
Czy opłaca się zlecać firmom windykacyjnym roszczenie naszych należności?
Oczywiście, ponieważ od 2013 roku to dłużnik pokrywa wszystkie koszty egzekucji.
Skomplikowane działania firm windykacyjnych, czy to prawda?
Większość przedsiębiorców uważa, że wyspecjalizowane firmy w zakresie ściągania zobowiązań mają zbyt skomplikowaną procedurę działania. Natomiast, wcale to nie jest prawdą. Działają one na zasadzie wypracowanych sprzed lat schematów. Do głównych narzędzi windykacyjnych należą: telefon, poczta tradycyjna, mail, ale również windykacja terenowa. Kluczem do sukcesu są odpowiednio dobrane działania, tuż przed windykacją.
Artykuł opracowano wspólnie z firmą windykayjną www.profesjonalnawindykacja.pl – szybka i skuteczna pomoc w odzyskaniu pieniędzy od Państwa dłużników.