W całym kraju funkcjonuje blisko pół tysiąca galerii handlowych, a ich suma z pewnością będzie rosnąć z każdym rokiem. Takie działania mają wielu przeciwników, którzy postulują budowę parków i innych miejsc wypoczynku w miejscu centrów. Jednak rosnąca liczba galerii to także więcej miejsc pracy dla młodych osób. Czy warto podjąć pracę w galerii handlowej? I jakie są jej wady i zalety?
Praca dla każdego
Niekwestionowaną zaletą pracy w galerii handlowej jest fakt, że nie potrzeba kierunkowego wykształcenia, aby móc tam pracować. Wystarczą chęci i zaangażowanie, a bez problemu znajdzie się ktoś, kto nas zatrudni. Elastyczny grafik to następny plus – bez problemu można połączyć pracę ze studiowaniem czy innymi zajęciami. W ten sposób niektórzy studenci mają możliwość kontynuowania nauki, która nie byłaby możliwa bez pieniędzy. Elastyczny czas pracy to również ułatwienie dla osób z dziećmi – pracując na różne zmiany można wymieniać się w opiece nad pociechami. Ponadto, praca w galeriach handlowych to często sporo korzyści w postaci benefitów – kart Multisport, wczasów dla dzieci, wyjazdów integracyjnych czy dodatków na święta. Dochodzą również do tego rabaty na asortyment w zależności od tego, w jakiej branży pracuje dana osoba (np. na ubrania, książki czy obuwie). Dlatego praca w galerii handlowej (np. takiej jak https://posnania.eu), to świetne rozwiązanie dla osób, które jeszcze się uczą lub dokształcają i nie mają póki co szans na pracę w zawodzie, a chciałyby sobie dorobić.
Wymagania
Praca w galerii handlowej nie należy do najcięższych, ale trudno ukryć, że ma ona także swoje wady. Jedną z nich jest chociażby stojący tryb pracy, który sprawia, że nie każdy jest w stanie wytrzymać na nogach wiele godzin bez siedzenia. Ponadto, często do obowiązków pracownika należy też szereg innych czynności, nieco wykraczających poza ustalone ramy (np. wystawianie faktur itp.). Nie można zapominać też o odbiorze dostaw – to pracownicy zobowiązani są do wyłożenia towaru na sklep i często noszenia ciężkich kartonów z asortymentem. Do wad można doliczyć też niskie wynagrodzenie czy często umowy „śmieciowe”, ale nie każde centrum zatrudnia na tych samych zasadach. Coraz więcej z nich odchodzi od takich praktyk i oferuje pracownikom umowy o pracę.
Wolne niedziele
Dzięki nowym regulacjom pracownicy mają co najmniej dwie wolne niedziele w miesiącu. Jest to z pewnością dużą zaletą, choć pracownicy restauracji nie mają co liczyć na wolne, gdyż lokale normalnie funkcjonują w te dni. Jak widać, praca w galerii handlowej wcale nie jest taka trudna i wiąże się z nią wiele korzyści.