Czym jest konsolidacja?
Dla osób, które nie mają zbyt wielkiej wiedzy na temat ekonomii, nieznanym pojęciem może okazać się konsolidacja. Pojęcie to może pojawić się także w innych dziedzinach. Postarajmy się więc w prostych słowach zawrzeć najważniejsze, rzeczy związane z tym zagadnieniem w kontekście ekonomii. Otóż konsolidacja jest to działanie, które ma spowodować zjednoczenie lub innymi słowy połączenie czy też zespolenie. Może ona dotyczyć struktury bądź grupy. Jednym z powszechnie przytaczanych przykładów związanych z tym zagadnieniem jest fuzja między przedsiębiorstwami.
Może ona mieć różne formy. Niekiedy do połączenia dochodzi w celu uzyskania lepszych zysków i wtedy takie zjednoczenie daje korzyści dla obu stron. Z drugiej strony mamy przejęcie przez konkurencje, które jest przykładem połączenia wrogiego. Zdarzenie jakim jest konsolidacja powoduje że dwa lub nawet więcej instytucji łącząc się tracą swoją odrębność. Z drugiej strony celem tego zabiegu ma być umocnienie struktury i uzyskanie spójności.
Czym jeszcze może być konsolidacja?
Dla większości z nas konsolidacja dotyczy dogodniejszych warunków spłaty kredytów, które zaciągnęliśmy w różnych bankach. Konsolidując je w jedne produkt finansowy jakim jest skonsolidowany kredyt otrzymujemy jedną ratę w jednym banku. Często także z mniejszym oprocentowaniem w skali roku niż płacilibyśmy każdy kredyt z osobna.
Wiele banków wychodzi nam na przeciw i przygotowują oferty specjalne. Jednak należy uważać gdyż są również inne instytucje bankowe, które tak potrafią przedstawić ofertę konsolidacji kredytu, że będzie ona dla nas niekorzystna. Przykładem takiej umowy może być rozłożenie całkowitej spłaty kredytu na 3 razy większy okres kredytowania. Decydując się na taki układ musimy ponosić koszty kredytu znacznie dłużej i w ogólnym rozrachunku będzie on droższy niż ten który spłacalibyśmy krócej i z większym procentem. Należy również uważać na opłaty dodatkowe jakimi są ubezpieczenie kredytu oraz płatna korespondencja z banku.