Wycena produktów ubezpieczeniowych, kalkulacja ryzyka, wyliczanie marginesu wypłacalności – to tylko niektóre obowiązki, którymi zajmuje się aktuariusz. Kim dokładnie jest ten specjalista i kiedy możemy skorzystać z jego usług?
Aktuariusz zajmuje się przede wszystkim obliczaniem ryzyka projektów finansowych oraz ich wartości bieżącej. Skupia się w szczególności na projektach długoterminowych czy też wyróżniających się wysokim ryzykiem. Działalność akcjonariusza jest tradycyjnie związana z branżą ubezpieczeniową, świadczeniami pracowniczymi, reasekuracją.
Wśród głównych obowiązków akcjonariusza znajdują się:
- przeprowadzanie wycen produktów ubezpieczeniowych
- określanie metod tworzenia rezerw ubezpieczeniowych
- ustalanie marginalnych kwot wypłacalności
- szacowanie ryzyka ubezpieczeniowego, kredytowego i operacyjnego
- monitorowanie dopasowania aktywów i zobowiązań
- wycena wartości z wykorzystaniem różnych metod
Aby zostać akcjonariuszem w Polsce, konieczne jest posiadanie wykształcenia wyższego, zaliczenie egzaminów aktuarialnych przy Komisji Nadzoru Finansowego, roczny staż zawodowy pod kierunkiem aktuariusza, a także poświadczenie niekaralności dotyczące przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów i obrotowi gospodarczemu.
Akcjonariusze działają w oparciu o odpowiednie aktyw prawne, w tym:
- Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej
- Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości
- Krajowy Standard Rachunkowości (KSR6)
- Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR19)
W polskim systemie prawnym nie ma żadnych innych przepisów prawnych, które określałyby działalność aktuariuszy poza rynkiem ubezpieczeniowym.
Najczęściej akcjonariusze zatrudniani są w zakładach ubezpieczeniowych. Zgodnie z Ustawą o działalności ubezpieczeniowej każdy zakład ubezpieczeniowy ma obowiązek powołania własnego akcjonariusza.
Oprócz zakładów ubezpieczeniowych usługi aktuarialne świadczone są również w firmach aktuarialnych, która świadczy powyżej wymienione usługi dla klientów, w szczególności wyceny aktuarialne rezerw pracowniczych, wyceny finansowe i inne wyceny.
Ciekawy zawód. Przyznam, że o nim nie słyszałam (jak pewnie większość społeczeństwa). Może akcjonariuszom przydałby się jakiś większy rozgłos? Polecam np. usbprezent.pl jest i tanio i szybko i efektywnie i na dodatek modnie. Poza tym zareklamowanie się na eleganckim pendrive może przynieść tylko same korzyści