Dotacje w budowlance – kiedy mamy szansę na dodatkowe pieniądze?

construction-accidents-feature

Budowa domu, duża przebudowa czy jakiekolwiek inwestycje budowlane wiążą się z koniecznością poniesienia sporych wydatków. Bez odpowiedniego kapitału nawet nie warto zaczynać budowy, gdyż w połowie prac może się okazać, że zabrakło środków. Dobrym pomysłem jest również poszukanie różnego rodzaju dotacji, dzięki którym realizacja prac będzie nieco tańsza.

Dotacje w budowlance są dosyć trudne do otrzymania. Kto planuje wybudować dom dla siebie lub przebudować już istniejący obiekt, raczej musi ponieść większość kosztów z własnej kieszeni. Budowa ziemianki, altanki czy garażu obok posesji również może być kosztowna, a znalezienie jakichś ciekawych i przyznawalnych dotacji dosyć trudne. Czasem jednak, jeśli dobrze poszukamy, na niektóre inwestycje można znaleźć dofinansowanie, które obniży koszty procesu budowlanego. Naprawdę warto, gdyż przy dużych i kosztownych inwestycjach oszczędność kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy jest już sporą korzyścią dla inwestora. Zaoszczędzone środki można natomiast wydać na coś innego.

Spore dofinansowania do instalacji wykorzystujących OZE

Jedną z inwestycji, na którą możliwe jest uzyskanie sporego dofinansowania, są instalacje, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Można otrzymać na nie dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który premiuje osoby zainteresowane tanią i zieloną energią. Dofinansowanie możliwe jest do wysokości około połowy inwestycji, czyli całkiem sporo, jeśli weźmiemy pod uwagę, że są to dosyć duże środki. Wśród instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii najpopularniejsze są kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne oraz małe, przydomowe elektrownie wiatrowe. Warto w nie zainwestować, gdyż przynoszą dużo korzyści. Przede wszystkim, od razu po zamontowaniu obniżają koszty energii elektrycznej i cieplnej, gdyż wytwarzają ją ze słońca lub wiatru. Po kilku latach, gdy instalacja się spłaci, użytkownicy mogą liczyć na całkowicie darmowy prąd lub ciepło. Jeśli do tego dodamy, że można uzyskać spore dofinansowanie, inwestycja w odnawialne źródła energii wydaje się opłacalna pod każdym względem.

Zobacz również budowa piwniczki w ogrodzie

Warto sprawdzić dotacje z Unii Europejskiej dla rolników i nie tylko

Sporo dotacji można również znaleźć w funduszach unijnych. Z Unii Europejskiej można między innymi uzyskać dofinansowanie na remont czy renowacje obiektów zabytkowych, dzięki czemu inwestor może obniżyć swoje koszty własne. Wiele dofinansowań jest również dla inwestycji prowadzonych na terenach wiejskich. Rolnicy i mieszkańcy wsi, którzy chcą rozbudowywać swoje gospodarstwa, tworzyć nowe obiekty, czy prowadzić inne prace budowlane, mogą liczyć na spore dofinansowania, czasem nawet do stu procent wartości inwestycji. Trzeba jednak pamiętać, ze aby otrzymać dotację, konieczne jest spełnienie wielu warunków i formalności. Każde działanie czy program unijny ma nieco inne wymagania oraz jest skierowany do różnych grup osób. Zanim więc będziemy ubiegać się o konkretne dofinansowanie, warto się upewnić, czy faktycznie wpisujemy się w grupę beneficjentów. Nie ma bowiem sensu składać wniosku wtedy, gdy raczej jest pewność, że decyzja nie będzie pozytywna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *