Prawo spadkowe jest skomplikowane nie tylko w naszym kraju, ale również we wszystkich innych krajach. Jeśli musimy borykać się z formalnościami po śmierci bliskiej osoby lub jesteśmy powołani do dziedziczenia na podstawie testamentu, warto choć w pewnym stopniu zapoznać się z przepisami, aby wiedzieć, czym się zająć w pierwszej kolejności.
Dziedziczenie spadku może być albo ustawowe, albo testamentowe. Z jednym i drugim wiąże się kwestia załatwienia formalności – stwierdzenia nabycia spadku lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Każda osoba powołana do dziedziczenia ustawowo lub na podstawie testamentu musi również wybrać, czy chce przyjąć spadek wprost, z dobrodziejstwem inwentarza czy też go odrzucić. Na każde z tych działań mamy określony czas, którego nie można przekraczać. Problem może pojawić się na przykład wtedy, gdy nie wszyscy spadkobiercy są dostępni i łatwi do odnalezienia. Sporo kłopotów jest też również wtedy, gdy spadkobiercy nie zgadzają się z ostatnią wolą zmarłego, podważają spadek lub wnoszą inne sprawy sądowe. Niektóre z takich spraw mogą się ciągnąć nawet latami.
Dziedziczenie za granicą
Spadek możemy odziedziczyć zarówno po krewnym w kraju, jak i po osobie, która na co dzień mieszkała za granicą. Spadek w Anglii czy w Niemczech nie jest obecnie niczym szczególnym czy rzadko spotykanym. Wiele osób decyduje się przecież na pracę za granicą, a później także na życie, kupno nieruchomości i inne kwestie związane z zamieszkaniem na obczyźnie. W przypadku śmierci osoby mieszkającej za granicą pierwszeństwo mają przepisy spadkowe w tym kraju, w którym osoba zmarła na co dzień mieszkała. Zanim spadkobiercy otrzymają spadek, może więc minąć sporo czasu, a załatwianie formalności bywa kosztowne. Warto więc zawczasu upewnić się, czy w ogóle gra jest warta świeczki. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy koszty zagranicznej obsługi prawnej przy sprawie spadkowej są dużo wyższe niż wartość samej masy spadkowej. Może się więc okazać, że zamiast wzbogacić się jago spadkobierca, popadniemy w długi.
Korzystanie z usług adwokatów
Bez względu na to, czy czeka nas sprawa spadkowa w Polsce, czy za granicą, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług profesjonalnej kancelarii adwokackiej. Najlepiej wybierać tych prawników, którzy mają doświadczenie i na co dzień specjalizują się w prawie spadkowym. Dzięki temu można mieć pewność, że znają wszelkie zawiłości przepisów, są na bieżąco ze zmieniającymi się ustawami i kruczkami prawnymi, bez problemu poprowadzą sprawę nie tylko przed polskim sądem, ale też przed zagranicznymi wymiarami sprawiedliwości. Zanim zdecydujemy się na usługi konkretnego prawnika, warto sprawdzić kilka różnych kancelarii i wybrać ofertę tej, która ma renomę i cieszy się pozytywnymi opiniami wśród osób, które już korzystały z jej usług.