O ile pracodawca wyrazi na to zgodę, możesz skorzystać z prawa do elastycznego czasu pracy. Zanim jednak zaproponujesz taki system dowiedz się, co on oznacza i czy takie rozwiązanie będzie odpowiednie dla Ciebie. Możliwość swobodnego ustalania godzin pracy to komfort i swoboda w układaniu planu dnia, które będą wymagały od Ciebie samodyscypliny.
Elastyczny czas pracy – co to oznacza?
Przeglądając oferty pracy np. na Pracuj.pl zapewne zwróciłeś uwagę na ogłoszenia proponujące elastyczny czas pracy. Oznacza to, że pracodawca da Ci wolną rękę w ustalaniu godzin, jakie poświęcisz na zrealizowanie powierzonych zadań. Mając taką możliwość, praca bez problemu wkomponuje się w Twój codzienny rozkład zajęć. O ile podejdziesz do tego z rozsądkiem, nie będzie kolidowała z czasem poświęconym rodzinie i zaspokajaniu jej potrzeb. Bez problemu znajdziesz też chwilę na załatwienie ważnych spraw bez obaw, jak szef zareaguje na potrzebną do tego przerwę w pracy.
O tym, czy możesz skorzystać z elastycznego czasu pracy, decyduje pracodawca. Warto wiedzieć, że nie wiąże się on z utratą przywilejów, jakie daje Umowa o Pracę, m.in. płatnych nadgodzin, urlopów i zasiłków chorobowych.
Kto doceni ruchomy czas pracy?
Przed podjęciem decyzji o przejściu na elastyczny czas pracy zastanów się, czy masz wystarczająco dużo samodyscypliny, by z powodzeniem skorzystać z tego systemu. Nie odnajdzie się w nim osoba, której trudno jest zmotywować się do zrealizowania wyznaczonych zadań bez nadzoru. Ruchomy czas pracy będzie natomiast idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto maksymalny stopień efektywności swoich działań osiąga w niestandardowych porach dniach, np. po południu.
Ruchomy czas pracy jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które z trudem odnajdują się w biurowym zgiełku. Korzystając z tego systemu swoje obowiązki mogą realizować w godzinach, gdy współpracownicy pójdą do domów, a ich telefony zamilkną.
– Jak nagrać ekran iPhone: Praktyczny poradnik dla początkujących