Dla wielu polskich przedsiębiorców faktoring staje się istotnym wsparciem. Jest ta usługa skutecznym sposobem na zapewnienie płynności finansowej, z którą tak często mają problemy ci mniejsi przedsiębiorcy. W ich przypadku nierzetelny kontrahent może się okazać przyczyną wielu poważnych problemów. Zaciągają z tego powodu kredyty obrotowe o ile w ogóle mają zdolność kredytową. Ponieważ takie rozwiązanie w polskim biznesie jest jeszcze dość nowatorskim rozwiązaniem, nie każdy wie, kiedy, jak i na jakich zasadach można z niego skorzystać. Czym jest faktoring? Oto i najważniejsze informacje na jego temat.
Z faktoringu korzystają najchętniej te firmy, które pozornie miały przed sobą świetlaną przyszłość. Udało im się nawiązać współpracę z kontrahentem, zawarta została korzystna umowa, a po wykonaniu zadania – wystawiona została faktura. I tu zaczynają się pojawiać problemy. Im większa faktura, tym większy podatek. A przecież trzeba go zapłacić nawet w chwili, gdy faktura nie zostaje opłacona na czas. I tu niejeden przedsiębiorca rozkłada ręce, albowiem wpływu jeszcze nie ma, o należności trzeba się upominać, a jednocześnie już trzeba uregulować swe podatkowe zobowiązania. Taki problem dość często pojawia się w przypadku tych przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności a warto wiedzieć, że możliwości szybkiej, skutecznej windykacji przedsądowej są mocno ograniczone: https://pamietnikwindykatora.pl/przedsadowa-windykacja-naleznosci-od-firmy/. Skąd brać pieniądze? Czy firma musi popadać w kłopoty? Nie, jeśli przedsiębiorca w porę skorzysta z takiego rozwiązania, jakim jest faktoring. Banki, które oferują polskim przedsiębiorcom takie właśnie rozwiązanie, mogą im pomóc w wyjściu z tak problematycznej sytuacji bez większego szwanku.
W jaki sposób? To proste. Banki przejmują nieopłacone faktury. Nierzetelny kontrahent staje się tym samym dłużnikiem banku, który ściąga swe należności. Wcześniej jednak wypłaca pieniądze poszkodowanemu przedsiębiorcy. Takie rozwiązanie sprawia, że można zachować finansową płynność i uchronić się przed popadaniem w długi, choć wiadomo, że bank pobiera opłaty za taką transakcję m. in. od przedsiębiorcy. Znacznie większe problemy ma jednak ten, kto nie opłacił faktury na czas. Faktoring to przecież forma kredytu, więc dług kontrahenta związany jest jednocześnie z narastającymi odsetkami.