Co to jest sito filtracyjne i gdzie się go używa?

Sito testowe i sito filtracyjne to najczęściej stosowane rodzaje sit, które są wykorzystywane od dziesięcioleci w celu dostarczania spójnych i powtarzalnych wyników analizy cząstek w różnych gałęziach przemysłu. Aby zapewnić optymalne wyniki i trwałość sit, do produkcji siatek, która służy do montażu sit filtracyjnych, należy użyć materiałów wysokiej jakości. Od czasu, gdy wdrożono standaryzowane operacje analizy sit filtracyjnych w celu przetestowania materiału przed wysłaniem go do konsumentów, dominującym stopem był mosiądz. Jednak z biegiem czasu zaczęto dostrzegać, że stal nierdzewna jest materiałem, który sprawdza się lepiej i dlatego jest obecnie najczęściej stosowana w produkcji sit. W tym krótkim artykule znajdziesz informacje dotyczące tego, czym różnią się sita filtracyjne i testowe wykonane z mosiądzu i ze stali nierdzewnej.

Co to jest sito filtracyjne?

Sito filtracyjne to narzędzie, które wykorzystuje tkaninę drucianą z precyzyjnymi tkanymi otworami do oddzielania pewnego rodzaju lub rozmiaru cząstek od materiałów większych lub charakteryzujących się innymi cechami fizycznymi. Sito filtracyjne zbudowane jest w ten sposób, że składa się z siatki filtracyjnej umieszczonej w okrągłej metalowej ramie. Sita o różnych przeznaczeniach są dostępne w wielu różnych rozmiarach i specyfikacjach. W przypadku użycia w wytrząsarce stos sit testowych jest narzędziem kontroli jakości używanym do pomiaru rozkładu wielkości cząstek w danej próbce. Najlepiej nadają się do suchego, sypkiego materiału. Najważniejszymi cechami są stałe rozmiary otworów oczek i średnica drutu, z którego wykonana jest siatka. Sita testowe są najczęściej produkowane ze stali nierdzewnej lub (coraz rzadziej) ze stopów mosiądzu.

Jakie stopy są używane do budowy sit filtracyjnych?

Siatka w sitach filtracyjnych ze stali nierdzewnej pochodzi z serii 300, najczęściej 304 i 316. Siatki w rozmiarach od #8 do #500 są wykonane ze stali nierdzewnej 316, a inne rozmiary oczek są tkane w gatunku 304. Ramy ze stali nierdzewnej również pochodzą z tej samej serii 300. Najczęściej spotykane w tej dziedzinie są stale nierdzewne 304, 305 lub 316.

Mosiądz odnosi się do gamy stopów miedzi z cynkiem. Różne kombinacje miedzi i cynku nadają materiałom mosiężnym różne właściwości mechaniczne i korozyjne. Sita filtracyjne powszechnie spotykane na rynku mają kombinację stopu 80/20 lub brąz fosforowy. Dostępne na rynku ramki mosiężne mogą być wykonane z czerwonego mosiądzu lub żółtego.

Jakie są zalety i wady używania mosiądzu w sitach filtracyjnych?

Mosiężna siatka jest antyiskrząca. Jedną rzeczą, o której warto pamiętać jest to, że najważniejszą częścią sita jest struktura jego siatki. Ponieważ materiał mosiężny jest bardziej miękki, siatka mosiężna będzie niszczeć szybciej niż stal nierdzewna. Może to spowodować, że użytkownicy będą musieli częściej wymieniać sita, aby uzyskać stabilne rezultaty swojej pracy. Użytkownicy mogą również zauważyć przebarwienia swoich mosiężnych sit, jeśli filtrowany materiał jest wystawiony na działanie wilgoci. To odbarwienie zazwyczaj nie wpływa na wyniki przesiewania. Mosiężne sita testowe były najszerzej dostępne w początkach przesiewania ponad 100 lat temu. Wiele firm nadal zamawia mosiężne sita testowe, ponieważ są przyzwyczajone do pracy na materiałach, które zawsze były obecne w ich otoczeniu. Wraz z rosnącą dostępnością stali, ten materiał staje się z biegiem lat coraz bardziej przystępny cenowo, firmy uważają, że korzystne jest przejście na odmiany stali nierdzewnej, aby uzyskać korzyści z dłuższej żywotności stalowych sit filtracyjnych.

Jakie są zalety i wady używania stali nierdzewnej?

Sito filtracyjne wykonane ze stali nierdzewnej jest trwalsze niż miękki materiał mosiężny. Siatka ze stali nierdzewnej jest bardziej odporna na korozję i lepiej radzi sobie z materiałami ściernymi. Stal nierdzewna jest preferowana w zastosowaniach farmaceutycznych i spożywczych, ale firmy przemysłowe produkujące piasek lub pył diamentowy również skorzystają na sitach ze stali nierdzewnej ze względu na ich trwałość i wytrzymałość.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *