Jeszcze kilkanaście lat temu handel elektroniczny budził strach zarówno w konsumentach, jak i przedsiębiorcach. Niepokój przybierał różnorodną postać – od strachu przed oszustwem, przez skomplikowane procesy transakcyjne, aż do nieznajomości systemów płatniczych. Dzisiaj e-commerce jest już nie tylko codziennością, ale również biznesową przyszłością. A jak sprzedaż internetowa przedstawia się w kontekście brytyjskiej spółki LTD?
VAT Distance Selling w kontekście spółki Limited
Spółka Limited, której najbliżej swoją działalnością jest do branży e-commerce, podlega określonym progom podatkowym, które mają zastosowanie właśnie w sprzedaży internetowej. Mówiące o szczegółach regulacje prawne znalazły swoje odzwierciedlenie w przepisach VAT Distance Selling. Aby także w kontekście podatku od towarów i usług nie podlegać podwójnemu opodatkowaniu, warto bliżej zapoznać się z zapisami dotyczącymi progów sprzedażowych.
Najogólniej rzecz ujmując, VAT Distance Selling wskazuje progi cenowe, poniżej których suma sprzedaży, jaką prowadzi spółka LTD w obrębie danego państwa, zostanie opodatkowana w Wielkiej Brytanii, a przy jakich kwotach jej właściciel będzie musiał odprowadzić podatek VAT w kraju, do jakiego sprzedaje dany towar, a takie, w jakiej sytuacji będzie musiał zarejestrować się w rejestrze płatników VAT w konkretnym państwie.
A skoro już mowa o rejestrze VAT, to każdy przedsiębiorca, który prowadzi swój biznes w Wielkiej Brytanii, bezwzględnie powinien pamiętać o tym, że wpisanie się na polską listę podatników VAT obowiązuje nie tylko w sytuacji, kiedy przekroczy on próg sprzedażowy, ale także wtedy, kiedy jego spółka Limited bądź inna forma działalności gospodarczej prowadzi interesy z klientem detalicznym, jak i wtedy, kiedy swoje produkty magazynuje właśnie w Polsce.
Poniżej przedstawiamy progi VAT Selling Distance obowiązujące w krajach, które stanowią najczęstszą destynację handlową:
- Polska: 160 000 złotych
- Niemcy: 100 000 euro (462 000 złotych*)
- Czechy: 1 140 000 koron czeskich (205 200 złotych*)
- Francja: 35 000 euro (161 700 złotych*)
- Szwecja: 320 000 koron szwedzkich (144 000 złotych*)
- Bułgaria 70 000 lewów bułgarskich (165 900 złotych*)
*Na dzień: 19.03.2021
Handel polsko-brytyjski przy użyciu internetowych platform handlowych
W kontekście transakcji elektronicznych nie sposób nie wspomnieć oczywiście o różnorodnych platformach handlowych, które zapewniają szybkie i bezpieczne zakupy dla obu stron oraz, jak się okazuje, mogą niejako stanowić ułatwienie w kontekście odprowadzania podatku VAT. Wszystko za sprawą tego, że wszystkie witryny typu marketplace, a więc na przykład Allegro czy wchodzący na polski rynek Amazon biorą na siebie obowiązek podatku.
Oczywiście, przy sprzedaży za pomocą wyżej wymienionych platform również trzeba pamiętać o rejestracji podatku VAT. Nowoczesne platformy pomagają w rozliczeniach podatkowych swoim sprzedawcom. Sprzedawca nie musi samodzielnie odprowadzać podatku i nic się w tej kwestii nie zmienia.
Wszystkie platformy handlowe nadal będą również zajmować się naliczaniem stosownego podatku od podanej przez sprzedawcę kwoty netto (wyświetlając odbiorcy kwotę brutto odpowiednią dla jego kraju). W tym miejscu warto wspomnieć również o tym, że można spodziewać się zmienionego rozkładu sił: lada moment prym wśród strony typu marketplace zacznie wieść Amazon, który właśnie wchodzi na rynek polski. O dropshippingu warto poczytać również tutaj, a o prowadzeniu internetowych transakcji handlowych z wygodnej pozycji właściciela spółki LTD – tutaj: .
A jeżeli podchodzicie do tematu rejestracji prowadzenia firmy e-commerce w Anglii, warto zorientować się, co ma do zaoferowania przedsiębiorczy rynek brytyjski, o czym chętnie opowiedzą Wam specjaliści TaxAngels.