Rynek pożyczkowy w ostatnich latach wręcz kwitnie. Nic w tym dziwnego, wie osób sięga po kredyty i pożyczki, bo są dosyć łatwo dostępne, a przy tym pozwalają na zakup mieszkania, samochodu czy sprzętu do domu od razu, a nie po latach oszczędzania. Kto dokładnie obliczy swoje możliwości finansowe, nie mus też się obawiać, że raty będą nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu.
Aby otrzymać kredyt lub pożyczkę, na początku trzeba złożyć wniosek w banku albo w firmie pozabankowej. Formalności oraz przyznawalność produktów finansowych są uzależnione od wielu czynników. W przypadku firm pozabankowych najczęściej wystarczy mieć dowód osobisty, aby otrzymać chwilówkę. Dopiero przy dużych pożyczkach ratalnych może się okazać, że pożyczkodawca będzie wymagał dodatkowych dokumentów. Jeśli natomiast wnioskujemy o kredyt w banku, musimy liczyć się z wnikliwym sprawdzaniem naszej kondycji finansowej i zdolności kredytowej.
Umowy o prace najlepiej widziane
Gdy wnioskujemy o kredyt bankowy, najlepiej mieć umowę o pracę na czas nieokreślony. Dzięki niej bank ma pewność, że mamy stałe źródło utrzymania i może nam udzielić kredytowania na dowolnie długi okres. W przypadku umów o pracę na czas określony najczęściej możemy dostać kredyt tylko na czas trwania umowy. Jeszcze trudnej mają osoby, które są zatrudnione na umowy cywilnoprawne, takie jak umowa o dzieło czy zlecenie. Jest to dosyć niepewna forma zatrudnienia, dlatego też trudno jest na nią dostać kredyt w interesującej nas wysokości. Jeśli jednak mamy konto w banku, na które regularnie otrzymujemy dochody, może się okazać, że to będzie wystarczające, aby w danym banku otrzymać kredyt. Polityka banków pod tym względem mocno się jednak różni – w jednym banku możemy otrzymać kredyt wyłącznie na podstawie wyciągu z konta, w innym natomiast trzeba będzie spełnić o wiele więcej formalności. Warto jednak pamiętać, że jeśli jeden bank odmówi nam kredytowania, nie oznacza to, że nie mamy szansy na kredyt w innym banku.
Sprawdź różne oferty
Jeśli chcemy otrzymać kredyt, nie należy decydować się na pierwszą opcję, jaką znajdziemy. Dobrym pomysłem jest dokładne przyjrzenie aktualnym ofertom na rynku, porównanie różnych produktów kredytowych i na tej podstawie wybranie konkretnego kredytu. Pamiętajmy też, że przy wyborze kredytu nie należy kierować się wyłącznie wysokością oprocentowania, gdyż to niejedyny parametr, który decyduje o ostatecznym koszcie kredytu. Na https://pozyczkowy-portal.pl/ można znaleźć porównywarki i rankingi różnych produktów kredytowych, co pozwala na sprawdzenie w krótkim czasie i w jednym miejscu, jakie są parametry poszczególnych kredytów i która opcja będzie dla nas najbardziej optymalna. Zanim jednak podpiszesz umowę kredytową, bardzo dobrze ją przeczytaj, ocen również swoje możliwości finansowe. Osoby sięgające po kredyty i pożyczki muszą mieć bowiem pewność, że będą w stanie spłacać je terminowo. W przeciwnym razie nawet niewielki kredyt może się okazać poważnym problemem.