Jak i gdzie wypełnić PIT za 2022 rok?

Każda osoba, która jest legalnie zatrudniona, musi płacić podatek dochodowy i jest zobligowana do rokrocznego złożenia we właściwym urzędzie skarbowym stosownych deklaracji. Zeznanie podatkowe jest bardzo ważnym dokumentem, a przed jego wypełnieniem warto zapoznać się z podstawowymi informacjami, jak prawidłowo to zrobić. Jak obliczyć podatek PIT-37? Podpowiadamy.

Jak prawidłowo wypełnić PIT- 37?

Deklaracja PIT-37 jest jednym z najbardziej uznawanych zeznań rocznych, które są składane przez osoby uzyskujące dochody z tytułu umowy o pracę, zlecenia i umowy o dzieło. Wlicza się w to również przychody otrzymywane w ramach świadczeń emerytalnych, rentowych oraz chorobowych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W deklaracji podatkowej PIT- 37 rozliczeniu podlegają przychody opodatkowane według stawek 12% oraz 32%. Można to zrobić za pomocą programu Twój e-PIT za 2022 rok

 

PIT-37 należy traktować jako końcowe rozliczenie z macierzystym urzędem skarbowym, które dotyczy całości uzyskanych w danym roku kalendarzowym przychodów. Podstawą do wykonania takich czynności, jak uzupełnienie PIT-37 jest PIT-11, który sporządzany jest przez pracodawcę. Dzieje się tak w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, zlecenia bądź umowy o dzieło. 

 

W zeznaniu rocznym PIT-37, które składa się do 30 kwietnia kolejnego roku, dokonuje się obliczenia przychodów opodatkowanych na ogólnych zasadach. Te osoby, które w danym roku kalendarzowym uzyskały przychody z tytułu najmu prywatnego, który jest opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, są dodatkowo zobowiązane do złożenia PIT-u 28, który dotyczy rozliczenia przychodów z najmu prywatnego.

 

Jak określić cel składania zeznania rocznego?

Na samym początku warto pamiętać, że zeznanie podatkowe jest rozliczane przez przypisany nam urząd skarbowy. Zmiana miejsca zamieszkania skutkuje tym, że na zeznaniu podatkowym konieczne jest wpisanie tego urzędu, który został przypisany podatnikowi w ostatnim dniu roku kalendarzowego, który podlega rozliczeniu podatkowemu. W części A należy zaznaczyć także cel sporządzenia deklaracji podatkowej. Może to być jej złożenie bądź również korekta wcześniejszego zeznania.

 

W przypadku składania korekty należy także określić jej rodzaj, którym jest przykładowo korekta zeznania podlegająca przepisom artykułu 81 Ordynacji Podatkowej lub korekta składana w toku postępowania podatkowego na podstawie artykułu 81B 1a Ordynacji Podatkowej. W dalszej kolejności wypełnienie PIT-37 polega na wpisaniu prawidłowych danych osobowych oraz aktualnego adresu zamieszkania w części B.

Rolety podtynkowe – jakie sterowanie wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *