Geolodzy i ich miejsce w dzisiejszym świecie

Geolodzy, którzy dokonują przeglądu gruntów w terenie, badania geotechniczne lub konsultują kwestie środowiskowe, mogą spodziewać się tego, że będą spędzać od pięciu do piętnastu godzin dziennie na zewnątrz, zwykle w bardziej przyjemnych miesiącach roku.

Biorą próbki i pomiary i eksplorują wszystko, co pod początkowymi warstwami ziemi. Po zakończeniu prac terenowych większość z nich wraca do laboratorium i sprawdza próbki pod kątem zawartości i kompozycji. Otrzymasz proste pytania i będziesz musiał znaleźć sposób na to, by na nie odpowiedź, gdyż w pracy geologa żadna metoda nie jest niezawodna.

Czy jest tu olej? Jeśli tak, to jak dużo? Ile czasu to zajmie, aby go wydobyć?

Na te pytania można odpowiedzieć tylko z prawdopodobieństwami, a nie pewnikami. Zatem będąc geologiem i prowadząc badania geotechniczne trzeba nie tylko umieć szukać odpowiedzi na rozwiązanie problemów, ale także jest to kwestia dobrego radzenia sobie z ludźmi, aby móc spełnić wszystkie wymagania tego zawodu. Wielu geologów dba o przyszły rozwój potencjalnej wartości gruntów dla przemysłu naftowego i gazowego. Piszą raporty polecające które wyjaśniają majętnym osobom, czy warto kupić konkretną działkę. Tym samy,, dobry geolog może być warty miliony dla firmy naftowej, ale sam nie licz na to, że kiedykolwiek zobaczysz pieniądze, które dla nich zarobisz – taka już to jest praca!

W tej branży na poziomie akademickim płaca jest niska. Wielu, którzy do niej wkraczają, stawia jednak intelektualne wyzwanie i zdolność do pracy zarówno w laboratorium, jak i na zewnątrz, jako najbardziej pozytywne cechy tego zawodu. Geolodzy doceniają wspierającą i bardzo zaangażowaną społeczność naukowców zajmujących się geologią. W miejscach takich jak http://www.interra-geologia.pl/ pracuje tyle specjalistów, że każdego dnia mogą uczyć się czegoś nowego i wymieniać doświadczeniami. To idealne połączenie wzbogacające wszelkie badania geotechniczne. Geolog może znaleźć się w terenie przez okres od trzech do siedmiu miesięcy w roku i to w tym kontekście nabiera jeszcze większego znaczenia.

Te długie okresy pobytu za granicą mogą sprawić, że życie geologa nie będzie tak przewidywalne dla tych, którzy cenią sobie życie rodzinne i stabilne środowisko pracy. Ci, którzy nie pracują w sektorze prywatnym, mogą znaleźć pracę pod auspicjami największego zleceniodawcy geologów – rządu. Wielu jest zatrudnionych w Ministerstwie Rolnictwa, Spraw Wewnętrznych czy Obrony.

Jak jednak dostać się do tego szczebla?

Geolog musi mieć co najmniej licencjat z geologii lub geofizyki. Ci, którzy chcą awansować, powinni rozważyć stopień magistra, a w niektórych przypadkach doktorat. Ćwiczenia obejmują takie naukowe podstawy jak matematyka, fizyka, chemia i statystyki, ale powinny również obejmować mineralogię, stratygrafię i geologię strukturalną. Posady na poziomie podstawowym, charakteryzujące się brakiem odpowiedzialności i niskim wynagrodzeniem, obejmują asystenta ds. badań terenowych i asystenta w laboratorium. Większość geologów pracuje w zespołach, dlatego ważna jest umiejętność komunikacji.

[TB]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *