Gwoździarki pneumatyczne, elektryczne i inne – jak z nich bezpiecznie korzystać?

Gwoździarki są używane w warsztatach podczas montażu, na przykład przy produkcji łóżek lub produkcji palet. Są one również często wykorzystywane na miejscu do montażu sklepów, wznoszenia drewnianych konstrukcji szkieletowych itp. W ciągu ostatnich kilku lat zużycie gwoździarek dramatycznie wzrosło, a wypadki związane z gwoździarkami są obecnie licznie uwzględniane w statystykach wypadków przy obróbce drewna.

Gwoździarki – jak to działa?

Gwoździarki pneumatyczne wykorzystują tłok, który jest wbijany z dużą prędkością w główkę gwoździa (lub dużego zszywki), aby wymusić mocowanie w drewnie jednym regulowanym uderzeniem. Gwoździe mają długość od około 15 mm do 100 mm i są trzymane w paskach w magazynku. Istnieją różne główne typy gwoździarek. Do użytku fabrycznego najczęściej stosowany jest typ zasilany sprężonym powietrzem. Do użytku na budowie szeroko stosowany jest typ wykorzystujący gaz butan. Butan jest mieszany z powietrzem w komorze spalania i zapalany przez iskrę elektryczną po naciśnięciu spustu.

Trzeci typ jest lekki i o wiele słabszy i wykorzystuje silnik elektryczny i sprężynę do napędzania tłoka – niektóre z nich są zasilane bateryjnie. Ta strona internetowa nie obejmuje użycia znacznie mocniejszych gwoździarek nabojowych, które są używane do mocowania materiałów w stali lub betonie. Jeśli szukasz gwoździarek na miarę potrzeb warto zajrzeć do sklepu https://jedmar.pl, znajdzie się tam też niejedna dobra wiązarka do zbrojenia.

Jak bezpiecznie korzystać z gwoździarki?

Gwoździarki, czyli inaczej pistolety do wbijania gwoździ do drewna mają wbudowane zabezpieczenia i zanim będzie można strzelać z pistoletu przez pociągnięcie spustu, osłona musi być cofnięta na odpowiednią odległość, aby aktywować mechanizm spustowy. Ma to miejsce, gdy pistolet jest dociskany do drewna. Jednak analiza incydentów z użyciem gwoździarek zbadanych w tym kontekście wykazała, że te zabezpieczenia można ominąć, przypadkowo lub czasami celowo. Stwierdzono, że wszystkie zbadane incydenty należą do następujących kilku kategorii i wszystkie te możliwe scenariusze należy wziąć pod uwagę podczas kontrolowania zagrożeń związanych z gwoździarkami.

Funkcje wielokrotnego strzelania nie są odpowiednie w przypadku gwoździarek, które strzelają dużymi gwoździami do użytku budowlanego – tj. drugi gwóźdź nie powinien być wstrzeliwany, dopóki spust nie zostanie całkowicie zwolniony, a następnie ponownie pociągnięty. Powtarzanie działania z wciśniętym spustem może być odpowiednie do zakładania wielu krótkich gwoździ lub małych przez cienkie arkusze materiałów lub do mocowania tapicerki. Pistolety do gwoździ nie powinny być modyfikowane – poza częściami lub akcesoriami zatwierdzonymi przez producenta. Nie wolno wyłączać funkcji bezpieczeństwa.

Podczas używania pistoletu do gwoździ zawsze istnieje ryzyko, że gwóźdź może zostać ugięty lub że drzazgi mogą zostać wyrzucone w kierunku operatora lub osób znajdujących się w pobliżu lub że spaliny mogą wrzucić pył na twarz operatora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *