Wybór kredytu hipotecznego nie jest prosty, szczególnie podczas pandemii. Chociaż zmniejszają się koszty takich zobowiązań, coraz więcej banków wprowadza szereg ograniczeń dla potencjalnych kredytobiorców. Jak epidemia koronawirusa zmieniła rynek kredytowy? Jak wybrać kredyt hipoteczny podczas pandemii?
Kredyt hipoteczny a pandemia
Zaraz po wybuchu epidemii w Polsce, podjęto decyzję o obniżeniu stóp procentowych. Była to dobra wiadomość dla kredytobiorców i osób, które dopiero zastanawiały się nad zaciągnięciem zobowiązania. Niższe stopy procentowe to niższe koszty kredytów. Wiele banków wprowadziło jednak dodatkowe wytyczne co do przyznawania kredytów hipotecznych. Niektóre zaczęły wymagać wyższego wkładu własnego (nawet 30 lub 40%), inne decydowały się na udzielenie zobowiązania jedynie osobom, które pracują na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Niestabilna sytuacja na rynku pracy przyczyniła się do odmów osobom, których dochody wynikały z umów cywilnoprawnych.
Gdzie szukać kredytu hipotecznego w czasie pandemii?
Pomimo pandemii kredyty hipoteczne wciąż są przyznawane, należy jednak uważnie przyglądać się ofertom banków i sprawdzać, jakie są ich obecne wymagania. Porównywarka kredytów hipotecznych może ułatwić Ci wybór kredytu (pożyczki-online.pl), podobnie jak aktualne rankingi takich zobowiązań. Przy analizowaniu ofert, należy zwrócić uwagę na to, jaka jest wysokość wymaganego wkładu własnego. Wcześniej banki przeważnie żądały 20% wartości nieruchomości, czasami nawet mniej, jeśli klient zainteresowany był obniżeniem i kupnem ubezpieczenia. Nie wszystkie banki zdecydowały się podnieść wymagany wkład do 30 czy 40%, jednak dobrze wiedzieć, które instytucje to zrobiły.
Zdolność kredytowa podczas pandemii
Banki zawsze skrupulatnie przyglądały się zdolności kredytowej klientów, szczególnie tych, którzy wnioskowali o zobowiązanie na wiele lat. Obecnie wiarygodność finansowa może mieć dla banków jeszcze większe znaczenie. Niewiele osób ma pewność co do utrzymania życia na dotychczasowym poziomie finansowym, niektórzy mają obniżane wynagrodzenie, inni nawet tracą pracę. Trudniej więc utrzymać zdolność kredytową na zadowalającym poziomie. Nawet decydowanie się na kredyt hipoteczny jest obecnie nieco ryzykowne, jednak ci, którzy są pewni swoich dochodów, wciąż mogą na takie zobowiązanie się zdecydować.
Kredyt hipoteczny podczas pandemii – czy warto?
Kredyt hipoteczny to dla wielu osób jedyna szansa na spełnienie marzenia o posiadaniu własnego mieszkania. Należy jednak taką decyzję dobrze przemyśleć. Dla niektórych kusząca jest wizja niższych kosztów zobowiązania przez obniżone stopy procentowe. Trzeba jednak zastanowić się nad własną sytuacją finansową, nad stabilnością zatrudnienia. Warto przy tym sprawdzić, czy banki oferują możliwość zawieszenia spłaty rat. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata, zaciągając go w dobie pandemii, trudno przewidzieć, czy będziemy w stanie spłacać go regularnie przez cały czas.