Hobby i pasje powinny być rozwijane według upodobań, gustów i predyspozycji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie w zaangażowanie się w te zainteresowania, które w sposób uniwersalny poprawiają nasze umiejętności.
1. Uczenie się języków obcych
Kompetencje językowe niezależnie od stanowiska będą zawsze mile widziane. Zwłaszcza na obecnym rynku pracy, na którym dominującą formą zatrudnienia są stanowiska w międzynarodowych koncernach. Wszyscy, którzy uczą się języków obcych mogą liczyć na o wiele łatwiejszy start podczas rekrutacji do wielu firm. Co więcej, powiększają w ten sposób swoją empatię oraz wzmacniają umiejętności werbalne i komunikacyjne. Hobby polegające na nauce języków obcych przydaje się w końcu nie tylko w pracy, ale i w życiu.
2. Aktywność fizyczna
Wśród ofert zamieszczanych na stronach z ogłoszeniami, np. w serwisie Pracuj.pl, bardzo często można znaleźć takie, w których wyszczególnione wśród benefitów pracowniczych są dofinansowania aktywności fizycznych. Pracodawcy doskonale wiedzą, że zdrowy pracownik to dobry pracownik. Nie powinniśmy jednak czekać na zachętę tego typu i sami zacząć uprawiać sport bądź zwiększyć naszą aktywność fizyczną. W ten sposób odstresujemy się, naładujemy pozytywną energią przed dalszymi poszukiwaniami pracy bądź wzmocnimy nasze ciało, gdyż tego wymaga obejmowane przez nas stanowisko.
3. Czytanie książek
Wiedza zdobywana za pomocą książek jest darmowa, a więc każdy, bez względu na wiek, urodzenie czy status społeczny, ma do niej dostęp. Dzięki literaturze pochłanianej przez nas w wolnych chwilach podnosimy wiele kompetencji. Przede wszystkim czytanie książek wzbogaca słownictwo, poszerza wiedzę branżową oraz ma działanie odstresowujące. Hobby to możemy realizować w drodze do pracy, w domowym zaciszu, ale również w przerwach między obowiązkami. Co najważniejsze, można je dopasować do każdej osoby i nie wymaga zbyt dużych funduszy, gdyż możemy korzystać z publicznych bibliotek.