Merytoryczna zawartość CV stanowi jego kluczowy element, jednak nawet najbardziej doświadczony Kandydat naraża się na ryzyko odrzucenia w procesie rekrutacyjnym, jeżeli nie zadba o odpowiednią oprawę graficzno-estetyczną swojego życiorysu. Poniżej kilka rad doradców Corson.pl, na co zwrócić uwagę przy doborze formy wizualnej CV, a także kilka przykładów przygotowanych przez nich profesjonalnych szablonów Curriculum Vitae.
1. Niezbędne elementy
Szablon Twojego życiorysu musi zawierać kilka niezbędnych elementów, które powinny znaleźć się w każdym CV. Są to:
- Dane kontaktowe – zazwyczaj wystarczy numer telefonu, e-mail oraz miasto zamieszkania Kandydata. Takie informacje, jak dokładny adres, data urodzenia czy stan cywilny nie są konieczne, a pominięcie ich pozwala zaoszczędzić cenne miejsce w życiorysie (o informacjach zbędnych w CV więcej przeczytasz tutaj). Jeżeli chcesz, obok danych kontaktowych możesz zamieścić swoje zdjęcie, które nie jest wymagane, może jednak sprawić, iż Twoja Kandydatura zostanie lepiej zapamiętana przez rekrutera. Decydując się na fotografię, pamiętaj, iż musi ona spełniać określone standardy – zadbaj o odpowiedni ubiór i profesjonalny wygląd oraz o to, aby zdjęcie ukazywało głowę i ramiona lub Twoją sylwetkę co najwyżej do pasa.
- Profil zawodowy – na początku zamieść kilka słów o sobie, które będą stanowiły krótkie podsumowanie Twojej osoby w kontekście sfery zawodowej oraz będą zachęcały potencjalnego pracodawcę do zapoznania się z dalszą częścią CV. Wg ekspertów Corson.pl, w tej części dokumentu warto wspomnieć o swojej branży lub specjalizacji, celach i zainteresowaniach zawodowych, sukcesach, posiadanych umiejętnościach, kompetencjach czy atutach.
- Doświadczenie zawodowe – pamiętaj o zasadzie odwróconej chronologii, wyszczególnieniu zakresu obowiązków pełnionych na danym stanowisku oraz doprecyzowaniu daty zatrudnienia w zakresie miesięcy i lat.
- Edukacja – jeżeli masz ukończone wyższe studia lub studia podyplomowe, a za sobą kilka lat doświadczenia, możesz zrezygnować z podawania informacji odnośnie szkoły średniej. Takie szczegóły, jak temat pracy czy ocena egzaminu dyplomowego lub średnia uzyskana w toku studiów również są zbędne – jeżeli rekrutera będą interesowały te kwestie, na pewno dopyta o nie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.
- Umiejętności – w pierwszej kolejności wymień te, które są kluczowe z punktu widzenia oferowanego stanowiska. Postaraj się również nie skupiać na tych umiejętnościach, którymi prawdopodobnie może się pochwalić każdy Kandydat, ale na takich, które wyróżnią Twoją Kandydaturę pośród innych. Sprawdź jakie umiejętności wpisać w CV?
- Dodatkowe informacje – jeżeli posiadasz jakieś certyfikaty, dodatkowe uprawnienia, ukończyłeś jakieś kursy lub szkolenia lub możesz pochwalić się dodatkową działalnością, zamieść te informacje w CV. Stanowią one nie tylko dodatkowy atut, ale świadczą również o Twojej aktywności, zaangażowaniu oraz chęci doskonalenia i rozwoju zawodowego.
- Zainteresowania – jest to punkt często pomijany przez wiele osób, pamiętaj jednak, że Twoje zainteresowania świadczą w pewnym stopniu o Twoich cechach osobowych, w związku z tym mogą być istotne w tych rekrutacjach, w których ważna jest osobowość Kandydata. Stanowią one również dobry punkt zaczepienia do nawiązania kontaktu przez rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
- Klauzula o ochronie danych osobowych – zadbaj, aby umieszczana klauzula była aktualna, a jeśli Twoje CV liczy więcej niż jedną stronę, umieść ją na każdej z nich. Brak klauzuli może uniemożliwić rekruterowi kontakt z Tobą oraz dalsze procedowanie dokumentów aplikacyjnych. Sprawdź jak powinna brzmieć prawidłowa klauzula RODO w CV
2. Odpowiednie formatowanie
Twój życiorys powinien posiadać jednolitą, estetyczną i czytelną czcionkę. Konsultanci Corson.pl przestrzegają, że zbyt mała czcionka utrudnia zapoznanie się ze szczegółami CV, a często również świadczy o tym, że jest ono zbyt szczegółowe; zbyt duża z kolei może niepotrzebnie zwiększyć ilość stron dokumentu (najlepiej, aby życiorys liczył maksymalnie 2, 3 strony), a także sprawia wrażenie, iż Kandydat chce zrekompensować swój brak doświadczenia, kompetencji czy innych atutów, które mógłby wpisać do CV.
Optymalny rozmiar czcionki to 10-12 pkt., a krój – Arial, Calibri czy Georgia. Jeżeli chcesz zdecydować się na coś bardziej niestandardowego, pamiętaj, aby czcionka była wyraźna i łatwa do odczytania. Zadbaj również o to, aby CV nie było chaotyczne, posiadało spójne formatowanie oraz nie zawierało błędów ortograficznych, gramatycznych czy stylistycznych.
3. Kolorystyka i elementy graficzne
W życiorysie najlepiej sprawdzą się stonowane, niezbyt jaskrawe barwy. Nie jest to regułą, jednak możesz spróbować dopasować kolorystykę CV do stanowiska, do którego pretendujesz. Jeżeli aplikujesz na stanowisko wyższego szczebla, chłodny granatowy, niebieski czy zielony podkreślą Twój profesjonalizm i powagę, jeśli natomiast zdecydujesz się na pracę, gdzie istotny jest kontakt z ludźmi, wybierz bardziej ciepłe kolory.
Dodatkowe elementy graficzne, np. piktogramy przy danych kontaktowych lub kolorowe paski przy poszczególnych sekcjach uatrakcyjnią Twoje CV, jednak pamiętaj, aby zachować złoty środek – dla rekruterów bardziej czytelne są raczej proste, niezbyt skomplikowane pod względem wizualnym życiorysy. Na większą swobodę możesz sobie pozwolić wtedy, gdy u potencjalnego Kandydata ceniona jest kreatywność, a więc np. w rekrutacji na grafika, projektanta czy specjalistę od reklamy.
4. Wyróżnienie
Twoje CV powinno być tak skonstruowane, aby kierować uwagę rekrutera w odpowiednie miejsca. Jeśli opisujesz swoje doświadczenie, staraj się w pierwszej kolejności wypunktować te obowiązki, które są najbardziej zbieżne z zakresem obowiązków, które będziesz wykonywał na preferowanym przez Ciebie stanowisku. Opisując swoje sukcesy i największe atuty, a także kompetencje i umiejętności najważniejsze z punktu widzenia pracodawcy, stosuj pogrubienie lub podkreślenie. Tak samo postępuj ze słowami kluczowymi.
Jeśli chcesz zobaczyć, jak wykorzystać powyższe rady w praktyce, w artykule powyżej kilka przykładów profesjonalnych szablonów CV i listów motywacyjnych, dostępnych w ofercie doradców kariery ze strony Corson.pl.