Nie ma co ukrywać, że niejednokrotnie decydujemy się na wzięcie kredytu. Powody takiego podejścia są bardzo zróżnicowane, ale nie będziemy się nimi zajmować. Mówiąc wprost — poruszymy coś, co jest w gruncie rzeczy ważniejsze. Otóż jeżeli dochodzimy do wniosku, że kredyt jest niezbędny, nie pozostaje nic innego, jak zastanowić się nad obliczeniem całkowitej raty kredytu. W zasadzie możemy też to ująć w taki sposób, iż niezbędne jest obliczenie całkowitego kosztu kredytu (w końcu jak będziemy znali koszt kredytu, obliczenie raty nie będzie stanowić najmniejszego problemu).
Koszty kredytu
Niejako zgodnie z zapowiedzią, pora przejść do kosztów kredytu. Kwestię obliczania kosztów kredytu najlepiej rozpocząć od sprawdzenia, czy raty są stałe, czy malejące. Dlaczego o tym mowa? Odpowiedź na to pytanie jest prosta — sytuacja wygląda tak, że z reguły spłata rat malejących będzie wiązać się z mniejszym kosztem. Jako że tematem są koszty kredytu, nie sposób nie wspomnieć o kosztach dodatkowych kredytu.
Oto co może znaleźć się w składzie tych kosztów:
– prowizja dla banku
– koszty obsługi kredytu czy pożyczki
– koszty związane z ubezpieczeniem kredytu
– marża banku lub firmy pożyczkowej
Jeżeli chodzi o szczegóły związane z tymi elementami, naturalnie najważniejszy jest bank, w którym będziemy ubiegać się o kredyt.
Obliczanie kosztów kredytu — jak podejść do tego tematu?
Skoro już wiemy, co wchodzi w skład kosztów kredytu, naturalną koleją rzeczy jest zastanowienie się nad obliczeniem kosztów. Na dobrą sprawę rozwiązania są dwa — skorzystanie z odpowiedniego wzoru lub wybór kalkulatora kredytowego. Z pewnością zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników, ale nie ma co ukrywać, że kalkulator kredytowy to większa pewność oraz oszczędność czasu (znalezienie kalkulatora kredytowego nie powinno sprawiać najmniejszego problemu, kalkulatorów kredytowych jest bardzo dużo).
Ciągłe problemy?
Mimo tego, co pojawiło się w tekście, nieustannie są jakieś problemy? W takim razie jest jeszcze jedna rada. Po prostu trzeba czytać to, co się podpisze, a kiedy coś jest niejasne, koniecznie należy poprosić o wyjaśnienie. Żaden bank nie ma prawa oszukiwać potencjalnego klienta.
Szczególnie chodzi właśnie o sytuacje, w których coś zostało niezrozumiane. Weźmy sobie za przykład Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (niewykluczone, że wszyscy zainteresowani kredytami o niej słyszeli), która wpływa na to, jak będą przedstawiać się koszty kredytu.
Zapewne dla niejednej osoby Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest tym samym, co roczna stopa oprocentowania, ale to nieprawda. Można powiedzieć (tak w największym skrócie), że Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to roczna stopa oprocentowania oraz pozostałe składowe kosztu kredytu.
Pozostałe składowe kosztu kredytu to z kolei nic innego, jak dodatkowe koszty, które muszą zostać poniesione razem z pożyczką. Przykłady to np. prowizja za udzielenie kredytu, oprocentowanie kredytu oraz opłata za rozpatrzenie wniosku kredytowego.
Przy tworzeniu artykułu brał udział portal ekredyt24.com.pl.