Jak uzyskać zwrot podatku z Holandii?

ned

Każda osoba, która pracowała w Holandii, może odzyskać podatek. Naprawdę, warto jest to zrobić. Średni zwrot wynosi bowiem nawet 2500zł, a czasem i znacznie więcej! Żeby móc się jednak o niego ubiegać, należy zgłosić się do polskiej firmy, rozliczającej zagraniczne podatki. Co jest ważne przy uzyskaniu holenderskiego podatku?

Najważniejsze dokumenty

Każdy zleceniodawca, dla którego wykonywało się pracę za granicą, jest zobligowany do przekazania dokumentów, umożliwiających zwrot podatku z Holandii. W tym kraju dokument ten nazywa się Jaaropgave – jest on odpowiednikiem naszego PIT-11. Z kolei, równoważnikiem polskiego NIP-u jest SOFI oraz BSN. Każda osoba, pracująca legalnie w Holandii, posiada jeden z nadanych jej numerów tego rodzaju. Polacy w większości posiadają numer SOFI. Z kolei BSN mają zazwyczaj Ci rodacy, którzy po 2007 roku zameldowali się w Holandii. Pismo z tym niezwykle istotnym numerem musi być przechowywane w domu, ponieważ urząd holenderski może chcieć zrobić sobie jego kopię, kiedy będzie rozliczał należność zwrotu podatku z Holandii.

Czas oczekiwania

Należy pamiętać, że rok podatkowy u holenderskich sąsiadów zaczyna się od 1 stycznia, a kończy w grudniu. Zatrudniona osoba otrzymuje od swojego pracodawcy Jaaropgave, najpóźniej do końca marca – oczywiście, po zakończeniu się roku podatkowego. Osoby, które zgłoszą się do urzędu maksymalnie do końca czerwca, otrzymają zwrot podatku z Holandii między wrześniem, a ostatnim miesiącem roku. Jeżeli jednak ktoś spóźnił się ze zgłoszeniem i złożył wniosek później, będzie po prostu dłużej oczekiwał na swój zwrot. Urząd może bowiem zająć się zwrotem podatku z Holandii takich osób w terminie od sześciu miesięcy do nawet… trzech lat! Na szczęście, takich przypadków jest bardzo mało i nawet Ci spóźnialscy zostają rozliczeni w 2, maksymalnie 3 miesiące.

Rozłąkowe – co to jest?

Jest to jedna z form rozliczenia, która może podwyższyć odzyskany zwrot podatku z Holandii (https://www.euro-punkt.pl/zwrot-podatku-z-holandii,2,2,3664). Żeby jednak móc rozliczać się również z rozłąkowego, trzeba posiadać tzw. partnera fiskalnego (np. partnera lub partnerkę życiową). Fiskalny partner może zarówno pracować, jak i być osobą bezrobotną. Ważne, żeby uzyskać od współmałżonka bądź współmałżonki dokument, poświadczający o zarobkach w Polsce bądź PIT zerowy, jeżeli dana osoba nie zarabia pieniędzy. Co istotne, partnerzy muszą mieć wspólny meldunek. Rozłąkowe przyznawane jest przy zarobkach 7600 euro. Największe prawdopodobieństwo opłacenia się zwrotu rozłąkowego jest wtedy, kiedy jeden z partnerów zarobił co najmniej 15 tysięcy euro w roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *