Jak wybrać dobre konto dla biznesu?

image-4309210

Jeśli decyzja została podjęta i zdecydowałeś się na utworzenie konta firmowego, kolejnym krokiem jest wybór banku, który zaprezentuje najciekawszą ofertę, a jednocześnie najbardziej zbliżoną do specyfiki prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej. Najmniejsi przedsiębiorcy i właściciele wielkich firm będą mieli zupełnie inne potrzeby, dlatego każdy z nich wybierze inny rodzaj rachunku.

Czego oczekuje się od dobrego konta dla biznesu?

Każdy przedsiębiorca powinien pamiętać, że w tym przypadku najważniejsze jest ustalenie oczekiwań od konta firmowego: ile transakcji będzie wykonywanych w skali tygodnia/miesiąca, jak często będą wypłacane środki z bankomatu, czy kluczowe w wyborze okaże się oprocentowanie rachunku. Łatwo pogubić się we wszystkich opcjach operowanych przez banki, dlatego pomocna okaże się lista priorytetów i dopasowanie ich do potrzeb konta firmowego działającego w ramach przedsiębiorstwa. Godnym polecenia kontem jest Idea Bank – konto firmowe. Zajęło bowiem 1 miejsce w internetowym rankingu kont bankowych. Warto zapoznać się ze szczegółami.

Należy zaznaczyć, że kwestia wskazania konta dla biznesu może być o tyle trudna, iż powinno ono zostać dostosowane do specyfiki branży, w której porusza się firma. Nie jest to wyłącznie uwzględnianie oczekiwań właściciela działalności, tak jak ma to miejsce przy wyborze konta osobistego.

Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę przy wyborze konta firmowego?

Każdy klient banku, niezależnie od rodzaju zakładanego konta, zwraca uwagę na to, czy i jakie opłaty będą go obowiązywały. Najistotniejszą kwestią jest samo prowadzenie rachunku. Dawniej wymagały one ponoszenia stałych miesięcznych kosztów, które sięgały nawet kilkudziesięciu złotych! Obecnie większość polskich banków oferuje bezpłatne założenie i dalsze korzystanie z konta firmowego. To samo dotyczy wpłat i wypłat w placówce instytucji oraz przelewów zewnętrznych i wewnątrz banku. Sytuacja inaczej wygląda w przypadku wysyłania pieniędzy do ZUS-u lub Urzędu Skarbowego. Przy okazji takich przelewów część banków działa sprytnie, wciąż naliczając prowizje. Wynika to ze świadomości, iż jest to obowiązek każdego przedsiębiorstwa, dlatego banki mogą sobie pozwolić na potrącenie drobnej kwoty z tego tytułu. Konkurencyjne instytucje postępują inaczej. Również ten wariant gwarantują bezpłatnie, licząc na pozyskanie nowych klientów, a taka opcja może być już wyróżniającym i przyciągającym czynnikiem.

Poza kwestiami typowo finansowymi, przedsiębiorcy lubią mieć poczucie, że bank dba o ich interesy i oferuje specjalnie dla nich dodatkowe opcje, np. w zamian za posiadanie i korzystanie z konta od lat w tej samej instytucji. Taką gratyfikacją może być chociażby lepiej oprocentowana lokata. Z drugiej strony banki ostatnimi czasy chętniej wprowadzają promocje wyłącznie dla nowych użytkowników, aby dalej rozwijać działalność i poszerzać bazę klientów. Coraz częściej można zauważyć akcje zachęcające do zakładania kont w celu otrzymania nawet kilkuset złotych od banku lub zyskaniu na zwolnieniu z części opłat w zamian za spełnienie określonych wymogów, jak np. dokonania transakcji kartą płatniczą na określoną kwotę.

Jeśli banki posiadają zbliżone do siebie oferty, warto skoncentrować się na jednej opcji wyróżniającej daną instytucję. W przypadku wykonywania wielu przelewów w skali miesiąca, warto zainteresować się możliwością wykonywania przelewów ekspresowych, dzięki którym środki zostaną natychmiast zaksięgowane i dostarczone odbiorcy. Należy zwrócić uwagę, że nie każdy bank w Polsce wprowadził taką opcję. Jeśli wypłacamy pieniądze często i w dużej ilości, powinniśmy zorientować się, czy nasze konto nie posiada żadnych limitów w tym zakresie. Można także zainteresować się kredytami biznesowymi oferowanymi przez instytucje bankowe i dokonać wyboru na podstawie najbardziej preferencyjnych warunków jego otrzymania i spłacania.

Nie zawsze więcej znaczy lepiej. Być może wyboru konta firmowego dokonamy na podstawie ogromnej liczby dostępnych opcji. Może jednak okazać się, że w trakcie korzystania z rachunku bankowego, nie wykorzystamy żadnej z nich. Podstawową zasadą jest dopasowanie konta do planowanych przez nas operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *