Jak wygląda praca w magazynie?

best-shoes-for-warehouse-work-ft

W naszym kraju rynek usług logistycznych do najstarszych nie należy, jednak jak możemy zaobserwować, prężnie się rozwija. Już w latach 90 w Polsce założonych zostało większość przedsiębiorstw kurierskich. Możemy zaobserwować ogromną zmianę podejścia konsumentów i producentów w tej branży. Coraz większe znaczenie ma nie tylko cena, ale również sposób i jakość dostawy towarów.

Za bardzo szybko rozwijającym się rynkiem spedycyjnym podąża silne zapotrzebowanie na pracowników, szczególnie magazynierów. W dobie rozwoju sieci internetowej i zwiększonej możliwości zaopatrywania się w towary z najodleglejszych zakątków naszego świata, wydaje się to zupełnie zrozumiałe. A na czym dokładnie polega praca magazyniera? Jest to stanowisko, które do najłatwiejszych nie należy. Jest przy tym niezwykle odpowiedzialne.

Zawód magazynier – opis stanowiska

Osoba pracująca na stanowisku magazyniera odpowiedzialna jest przede wszystkim za utrzymanie porządku na magazynie, ale również za odpowiednie zabezpieczenie towaru oraz jego rozdysponowanie w odpowiednie miejsca po dostawie. Magazynier troszczy się również o realizację zamówień oraz wydanie towaru we właściwy sposób do klienta. Praca magazyniera wykonywana jest w głównej mierze w wewnątrz hal, wielkich magazynów, w placówkach przemysłowych, zdarza się jednak, że osoba zatrudniona na tym stanowisku musi część swoich obowiązków wykonać na zewnątrz.

Pracownik magazynu – podstawowe obowiązki:

Do podstawowych obowiązków magazyniera należy m.in.:

  • zlecanie zamówień, ich realizacja
  • przyjęcie towaru od dostawcy
  • sprawdzenie zgodności towaru dostarczonego z odpowiednią dokumentacją
  • zarządzanie zapasami magazynowymi, kontrola ilości posiadanego towaru na półkach
  • kontrola dat ważności
  • przygotowanie towaru do wysyłki
  • współpraca z dostawcami towaru

Aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń magazynową, konieczna staje się optymalizacja pracy. Wykorzystanie czytników kodów kreskowych i organizowania magazynu z odpowiednimi etykietami to pierwszy krok do skutecznego działania. Systemy rfid potrafią skrócić nawet o kilkadzisiąt godzin czas poświęcony na inwentaryzację.

Jakie kwalifikacje musisz posiadać na tym stanowisku?

Na tym stanowisku pracy bardzo istotnym czynnikiem jest sprawność fizyczna. Nie bez przyczyny zawód ten wykonują głównie mężczyźni. W kwestii wykształcenia, magazynier powinien mieć ukończoną szkołę średnią lub zasadniczą szkołę zawodową. Mile widziane w wielu zakładach pracy są uprawnienia do obsługi wózka widłowego. Jeśli nie posiadamy takich uprawnień, warto jest zasięgnąć informacji w powiatowym urzędzie pracy, gdyż często takie instytucje organizują szkolenia i kursy. Pracownik magazynu musi się ponadto odznaczać pracowitością, kulturą osobistą oraz uczciwością.

Więcej o kwalifikacjach kierowników magazynu znajdziesz na https://magazyny24.net/323,artykul.html

Zarobki na stanowisku magazyniera

W zależności od firmy, w której się zatrudnimy, zarobki na stanowisku pracy magazyniera z reguły wahają się od 1500 zł brutto do 4500 zł brutto. Wszystko zależy od naszego stażu pracy i zaangażowania. Nowy pracownik, świeżo przyjęty na dane stanowisko będzie przez pewien czas zarabiał dużo mniej niż przykładowo jego kolega zatrudniony w tej samej firmie od kilku lat. Trudno stwierdzić jednoznacznie, czy więcej zarobimy w DPD czy GLS, gdyż bardzo wiele będzie zależało od nas samych. Obie te firmy bardzo szybko rozwijają się na polskim rynku i kariera zawodowa wydaje się być obiecująca w jednej i drugiej.

W artykule wykorzystano materiały pochodzące z blogu www.magazyny24.net

Bezpieczny zakup telefonu – jak uniknąć pułapek i oszustw?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *