Czy do rozliczenia zasiłku chorobowego ze zlecenia za 2018 rok nadal służy PIT-8C, czy może należy to zrobić na PIT-11 (w jakiej pozycji)?
Kwotę wypłaconego zleceniobiorcy w 2018 roku zasiłku chorobowego należy wykazać w informacji PIT-11.
W świetle ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) zasadą jest, że przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej (jeżeli zleceniobiorca nie osiąga ich w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej), uważa się za przychody z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o PIT). Nie odnosi się to jednak do wypłacanych zleceniobiorcy przez zleceniodawcę zasiłków chorobowych, które należy traktować jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Za takie przychody uważa się bowiem m.in. „zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego”, którymi są – zgodnie z art. 20 ust. 2 komentowanej ustawy – także wypłacone zasiłki chorobowe.
Zleceniodawca nie potrąca zaliczki
Zakład pracy, czyli w tym przypadku zleceniodawca, z tytułu wypłaty zleceniobiorcy zasiłku chorobowego nie pobiera zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kwota zasiłku nie jest bowiem związana z wykonywanym przez ten drugi podmiot zleceniem, wobec czego (w przeciwieństwie do wynagrodzenia z ww. umowy zlecenia) nie jest ona uznawana za przychód z działalności wykonywanej osobiście. W konsekwencji całe to świadczenie (zasiłek chorobowy) zleceniodawca powinien wypłacić zleceniobiorcy w kwocie brutto. Wspomniany zleceniobiorca będzie natomiast miał obowiązek samodzielnie rozliczyć się z tego świadczenia w swoim zeznaniu rocznym PIT. Stanowisko, że w przypadku wypłaty osobie zatrudnionej na umowę zlecenia zasiłku chorobowego zleceniodawca nie występuje w roli płatnika i nie jest obowiązany do pobrania zaliczki na podatek dochodowy – potwierdzały w swoich wyjaśnieniach także organy podatkowe. Świadczy o tym m.in. treść interpretacji indywidualnych dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 marca 2010 r. (nr IPPB2/415-781/09-4/MK) oraz dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 stycznia 2018 r. (nr 0115-KDIT2-2.4011.404.2017.1.AG).
Zmiana formularzy podatkowych
W świetle dotychczas obowiązujących przepisów, wartość świadczenia, o którym mowa zleceniodawca wykazywał w informacji PIT-8C, która dla zleceniobiorcy była podstawą do samodzielnego rozliczenia się z otrzymanego zasiłku chorobowego. Jednakże od 1 stycznia 2019 r., w wyniku zmiany obowiązujących w tym zakresie przepisów, przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, a także stypendiów wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 40b tej ustawy – nie wykazuje się już w informacji PIT-8C. Odpowiednim drukiem w tym zakresie jest natomiast PIT-11 (24), tj. „Informacja o dochodach, pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, wypłaconym stypendium oraz przychodach z innych źródeł”. Takie zmiany wprowadziło rozporządzenie Ministra Finansów 22 listopada 2018 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast wspomniana wcześniej informacja PIT-8C, która do tej pory była przeznaczona do wykazywania w niej danych o przychodach z innych źródeł oraz o przychodach ze stypendiów studenckich – służy obecnie do informowania o przychodach z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 30b ust. 2 ustawy o PIT (ujmowanych w zeznaniu PIT-38). Pomimo tego, że ww. rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2019 r., nowe wzory wskazanych w nim druków należy stosować do przychodów (dochodów) uzyskanych przez podatników od 1 stycznia 2018 r., a więc do deklaracji oraz informacji podatkowych składanych za ten rok.
W związku z tym kwotę wypłaconego zleceniobiorcy zasiłku chorobowego w 2018 roku należy wykazać w informacji PIT-11 (24) – w części F (zatytułowanej „Informacja o wysokości przychodów, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy”. W części tej, wypełnianej przez podmioty składające informację PIT-11, ale niebędące płatnikami (tj. niepobierające od dokonanych wypłat zaliczek na podatek dochodowy ani zryczałtowanego podatku dochodowego – vide art. 42a ustawy o PIT) ujmuje się wyłącznie przychody (bez kosztów ich uzyskania) wskazane w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT.
Podstawa prawna:
- art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 9, art. 11 ust. 1, art. 20 ust. 1 i 2, art. 42a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r., poz. 1509 ze zm.),
- rozporządzenie Ministra Finansów z 22 listopada 2018 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. 2018 poz. 2237).
Mariusz Olech
ekspert Portalu Kadrowego
www.PortalKadrowy.pl