Jak założyć firmę transportową – poradnik krok po kroku

01

Szukasz sposobu zarobku? Nie wiesz, jaką wybrać branżę? Niełatwo dziś rozkręcić własny biznes. A co sądzisz o pracy w transporcie? Okazuje się, że własna firma transportowa może przynieść całkiem konkretne zyski. Tylko oczywiście trzeba wiedzieć, jak się w ogóle zabrać za tego rodzaju działalność.

Czy warto założyć firmę transportową?

Branża transportowa to prężnie rozwijająca się dziedzina usługowa. Jest to biznes całkiem opłacalny. W tej branży nawet niewielka firma przy stałym napływie zleceń może liczyć na pięć tysięcy złotych miesięcznego zysku.

Kłopot w tym, że konkurencja na rynku jest duża i niełatwo się wybić. Może zająć dużo czasu, nim twoja firma pójdzie w ślady takich jak Fracht (http://fracht.pl/kontakt/), które cieszą się dobrą pozycją i zaufaniem klientów. Potrzeba lat, by wyrobić sobie taką renomę. Co nie znaczy, że nie warto próbować.

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Pierwszym krokiem przy zakładaniu jakiejkolwiek działalności jest pozyskanie odpowiednich funduszy. Świat jest niestety tak urządzony, że aby dobrze zarobić, trzeba z reguły najpierw samemu wyłożyć sporą sumę.

Suma, którą będziemy musieli zainwestować w ten interes, jest zależna od wielu czynników – przede wszystkim oczywiście od rozmiaru floty, jaką zamierzamy dysponować, ale także od rodzaju licencji czy finansowego zabezpieczenia. Można ograniczyć pewne wydatki, ale i tak nawet w najlepszym razie trzeba się liczyć z kosztem około siedemdziesięciu tysięcy złotych.

To niemała kwota, ale można postarać się o uzyskanie dotacji z Unii Europejskiej, chociażby w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, który służy wspieraniu małych przedsiębiorstw i obejmuje również usługi transportowe.

Jakie trzeba spełniać warunki?

Nie każdy może założyć firmę transportową. Nieposzlakowana opinia jest tutaj ważna, a przede wszystkim na osobie podejmującej taką działalność nie może ciążyć prawomocny wyrok za przestępstwa karne skarbowe ani takie przeciwko obrotowi gospodarczemu, ochronie środowiska, wiarygodności dokumentów czy bezpieczeństwu w komunikacji.

Również kierowcy zatrudnieni w firmie muszą spełniać odpowiednie warunki. W zależności od wymaganej kategorii prawa jazdy, muszą mieć ukończone osiemnaście, dwadzieścia jeden albo dwadzieścia trzy lata. Muszą mieć odpowiednie uprawnienia, ukończone szkolenia i, rzecz jasna, nie może być przeciwwskazań zdrowotnych ani psychologicznych.

Jeśli nosisz się z zamysłem założenia firmy transportowej, będziesz potrzebował też niezbędnych dokumentów.  Musisz postarać się o certyfikat kompetencji (na przykład po zdaniu egzaminu w Centrum Szkoleń Kierowców Zawodowych), pozwolenie na wykonywanie zawodu, a także odpowiednią licencję – na sam przewóz lub tylko pośrednictwo. A żeby uzyskać tę ostatnią, musisz mieć też dokumenty potwierdzające, że masz zabezpieczenie finansowe.

Trzeba też oczywiście posiadać stałą siedzibę oraz bazę eksploatacyjną. A jaka powinna ona być?

Jakie warunki musi spełniać baza?

Baza eksploatacyjna to miejsce zaopatrzone w sprzęt, dzięki któremu możesz organizować swoją działalność w sposób ciągły, czyli urządzenia służące do naprawy pojazdów i ich konserwacji. Oprócz tego musi się tam znaleźć również dość przestrzeni na miejsca postoju oraz załadunku i rozładunku.

Jak zakupić pojazd?

Pamiętaj, że nie musisz od razu kupować nie wiadomo ilu samochodów. Firma, która dopiero rozpoczyna działalność w branży, może zadowolić się niewielką flotą – zwłaszcza, że nie masz gwarancji, jaki będzie ruch w interesie. Dopiero potem, jeśli napływ zleceń będzie stały, w miarę rozwoju firmy dokupisz następne samochody.

Możesz mieć problemy z gotówką, zwłaszcza po tych wszystkich potrzebnych wydatkach, o których była mowa powyżej. Możesz więc zdecydować się na leasing. W takim wypadku jednak należy pamiętać, że do comiesięcznych kosztów prowadzenia firmy dojdzie dodatkowa opłata.

Polecamy również:Pomoc drogowa Hannover

1 komentarz

  1. Jak firma transportowa, to trzeba mieć też odpowiednie pozwolenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *