Nauka w szkole polega nie tylko na korzystaniu z podręczników i ćwiczeń, ale również z wielu pomocy naukowych, które są różne w zależności od konkretnego przedmiotu. Na lekcji geografii nie powinno zabraknąć różnego rodzaju map, które będą służyć uczniom przez cały okres nauki w szkole. Warto więc postawić przede wszystkim na jakość materiałów dydaktycznych.
Pomoce dydaktyczne są bardzo ważne zarówno z punktu widzenia nauczyciela, jak i uczniów. Dzięki mapom nauczyciele mogą lepiej i dokładniej omówić jakieś zagadnienie, natomiast uczniom łatwiej jest przyswajać wiedzę, jeśli mogą sobie ją nieco zwizualizować. A do tego właśnie służą mapy., które przydają się nie tylko na lekcjach geografii, ale również podczas zajęć z historii czy innych przedmiotów.
Bardzo ważne właściwe przechowywanie
Szkolna sala geograficzna powinna być wyposażona w różnego rodzaju mapy – świata, Europy, Polski oraz różnego rodzaju mapy specjalistyczne. Niektóre mapy, najczęściej wykorzystywane, warto powiesić na ścianach, dzięki temu będą dostępne dla uczniów przez długi czas. Jednak powierzchnia ścian jest ograniczona, pozostałe mapy muszą więc znaleźć się na specjalnym stojaku. To najlepszy sposób na przechowywanie map, który pozwala na długi czas zachować ich pierwotne właściwości. W wielu szkołach mapy stoją zwinięte w rulonach w kącie. Taki sposób przechowywania, choć oczywiście zajmuje niewiele miejsca, nie jest zbyt odpowiedni, gdyż mapy szybko się niszczą, odkształcają i później trudno z nich korzystać po rozwieszeniu na stojaku. Tymczasem z map korzysta wiele pokoleń uczniów, muszą więc przez długi czas prezentować się jak nowe.
Warto stawiać przede wszystkim na jakość
Aby mapy przez długi czas wyglądały jak nowe i służyły wielu pokoleniom uczniów, warto zadbać o to, by były to produkty wysokiej jakości, dobrze wykonane, efektowne oraz wytrzymałe. Mapy nie mogą niszczyć się pod wpływem codziennego użytkowania. A trzeba pamiętać, że w szkole korzysta się z nich na co dzień na każdej lekcji geografii. Na Picarta.pl można znaleźć szeroki wybór dobrej jakości map, które nie niszczą się i nie odkształcają, dzięki czemu wyglądają idealnie przez długi czas. Wybierając mapy do nauki warto zwrócić uwagę także na to, czy są one aktualne. Zarówno w przypadku map Europy, jak i świata, druki sprzed kilku lat mogą być już nieaktualne, gdyż sytuacja geopolityczna zmienia się dosyć często. Co więcej, należy również pilnować, aby mapy były nie tylko efektownie wydrukowane, ale również na wysokim poziomie merytorycznym. W kiepskich wydawnictwach można spotkać mapy, w których na porządku dziennym są różnego rodzaju błędy – źle napisane nazwy geograficzne, niewłaściwie poprowadzone granice oraz wiele innych merytorycznych błędów. Takie mapy mogą wprowadzać w błąd i zdecydowanie nie mają dużej wartości edukacyjnej. Każda placówka oświatowa powinna więc zadbać o to, by w materiały dydaktyczne zaopatrywać się w sprawdzonych miejscach.