Jak efektywnie i sprawnie założyć szkołę sportową albo artystyczną? W jaki sposób zorganizować konkurs na dyrektora szkoły albo odroczyć rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego? Przy tylu zawiłościach prawnych trudno obejść się bez pomocy specjalisty od prawa oświatowego. Gdzie takiego można znaleźć?
Czym zajmuje się kancelaria prawa oświatowego?
W sektorze dotyczącym szeroko pojętej edukacji w Polsce, prawo oświatowe wiedzie prym. Reguluje bowiem wiele kwestii związanych między innymi z otwieraniem czy zamykaniem placówki oświatowej, zmianą siedziby placówki, z zatrudnianiem nauczycieli, a nawet z powoływaniem komisji kwalifikacyjnej przy przeprowadzaniu egzaminów. Prawo oświatowe ma bardzo szeroki zakres, tym samym reguluje kwestie dotyczące rodziców, uczniów, nauczycieli i zarządzających placówkami oświatowymi.
Wszystkie kwestie związane z prowadzeniem szkół, obowiązkiem szkolnym, przyjmowaniem nauczycieli czy systemem egzaminów wewnętrznych, określane są przez ustawę prawo oświatowe. Jakie prawa ma uczeń? Kiedy nauczyciel może odwołać się od zwolnienia, albo w jaki sposób przekształcić oddział przedszkolny w przedszkole? Na te, ale też i inne pytania, związane z szeroko pojętym systemem edukacji odpowiada właśnie kancelaria prawa oświatowego.
Kto może korzystać z usług kancelarii oświatowej?
Prawo oświatowe w takim samym zakresie obowiązuje rodziców, uczniów, nauczycieli, jak i dyrektorów szkół czy przedszkoli. Dlatego taka kancelaria będzie dobrym adresem zarówno, przy otwieraniu niepublicznego żłobka, jak i kiedy rodzice walczą z ich zdaniem niesprawiedliwym wykreśleniem ich dziecka z listy uczniów. Zakres pomocy jest bardzo szeroki również dla samych nauczycieli i zarządzających. Ustawa bowiem bardzo dokładnie reguluje między innymi kwestię awansu nauczycieli, opcję przeniesienia pracownika do innej placówki, zakończenia współpracy czy przebieg postępowania dyscyplinarnego. Tutaj pomocy mogą potrzebować zarówno sami nauczyciele, jak i zarządzający placówką. Takie wsparcie przydaje się także przy zakładaniu prywatnej szkoły, przedszkola czy placówek oświatowych o innym profilu działalności. Kancelaria prawa oświatowego może także reprezentować szkołę czy nauczyciela przed kuratorem oświaty, w sądzie jak i przed jednostką samorządu terytorialnego.
Jednorazowe wsparcie lub stała pomoc prawnika oświatowego
Niewielu rodziców ma świadomość, że w przypadku chęci odroczenia obowiązku szkolnego czy przywrócenia dziecka na listę uczniów nie pomoże prawnik specjalizujący się np. w prawie cywilnym. Tu bowiem konieczna jest bowiem znajomość prawa oświatowego. W tego typu kwestiach wystarczy oczywiście doraźna pomoc, np. przy wskazaniu trafnych argumentów, sporządzeniu odpowiedniego pisma, czy reprezentowaniu rodziców przed władzami szkoły lub kuratorem oświaty. Przy otwieraniu żłobka, szkoły muzycznej czy szkoły językowej adwokat prawa oświatowego powinien być już bardziej traktowany jako stały doradca, aniżeli specjalista świadczący jednorazową pomoc.
Pomoc doświadczonego prawnika oświatowego okaże się wręcz nieoceniona na każdym kroku, m.in. przy tworzeniu statutów, regulaminów, umów z pracownikami, a także organizowaniu konkursów na stanowisko dyrektora. Właściwie każda szkoła powinna nawiązać dobry kontakt z taką kancelarią i porozumiewać się z nią w różnych kwestiach, np. przy odwołaniu dyrektora ze stanowiska, redukcji godzin pracy czy tworzeniu wewnętrznych konkursów. Brak odniesienia się do podstaw prawnych, zapisanych w ustawie, może bowiem skutkować nieważnością podjętych działań.
Kancelaria prawa oświatowego a dotacje dla szkoły
Warto mieć na uwadze, że kancelaria prawa oświatowego zapewni profesjonalne wsparcie przy pozyskiwaniu wszelkich dotacji finansowych dla szkół i przedszkoli. I to nie tylko przy tworzeniu wniosków i przeprowadzeniu całej procedury otrzymania takich środków, ale również np. przy rozliczeniu dotacji oświatowych lub przy decyzjach o zwrocie środków ze względu na niewłaściwe wykorzystanie pozyskanych pieniędzy. Prawnicy mogą nie tylko skutecznie cofnąć tego typu decyzje, ale też reprezentować szkołę przed Kolegium Odwoławczym czy Wojewódzkim Sądem Administracyjnym.