Prawa pracownika, choć doskonale opisane w przepisach i ustawach, w rzeczywistości często są w naszym kraju łamane. Wiele osób bardzo często nie zdaje sobie sprawy z tego, że w wielu przypadkach mają możliwość dochodzenia swoich praw, odzyskania od pracodawcy zaległego wynagrodzenia, domagania się urlopu czy też innych form zadośćuczynienia. Mają w tym zakresie wsparcie nie tylko od określonych instytucji, ale również w specjalistycznych kancelariach prawnych, specjalizujących się właśnie w prawie pracy.
Wśród wielu dziedzin prawa prawo pracy jest jednym z tych, które znamy dosyć słabo, zwłaszcza, jeśli chodzi o możliwości dochodzenia swoich roszczeń od pracodawcy. Pracownicy zatrudnieni w różnych firmach nie zawsze potrafią walczyć o swoje prawa – często boją się zwolnienia, co sprawia, że nie protestują, gdy pracodawca jawnie łamie prawo. Zdarza się, że pracują ponad ustaloną normę, nie mają płacone za nadgodziny. Często są sytuacje, gdy pracownicy muszą wykonywać pracę niebezpieczną bez właściwej ochrony i zabezpieczenia. I choć w takich sytuacjach mają pełne prawo odmówić wykonywania obowiązków zawodowych, mało kto z tego prawa korzysta. Strach przed zwolnieniem i utrata źródła dochodu nadal jest dosyć silny i utrudnia podejmowanie racjonalnych decyzji.
Gdzie po pomoc, gdy nasze prawa są łamane?
Z roku na rok można jednak zauważyć, że sytuacja w znajomości prawa pracy nieco się zmienia, a pracownicy coraz śmielej decydują się na dochodzenie swoich praw. Dotyczy to zarówno osób, które są aktualnie zatrudnione w danej firmie, jak i tych, które zostały bezprawnie zwolnione lub same odeszły, jednak chcą odzyskać zaległe wynagrodzenia czy inne świadczenia. Jedną z instytucji, w której można uzyskać pomoc, wsparcie, a przede wszystkim dokładne informacje na temat sytuacji, jest Państwowa Inspekcja Pracy. W każdym większym mieście funkcjonuje oddział inspekcji pracy, w której pracują doświadczeni specjaliści. Można od nich uzyskać informację, jak dochodzić swoich praw, od czego zacząć, jak pisać poszczególne pisma.
A może wsparcie profesjonalnej kancelarii?
Pracownicy, którzy są zdecydowani na dochodzenie swoich praw na drodze prawnej, także sądowej, powinni również poszukać wsparcia u doświadczonych prawników. W tej kwestii warto wybierać taką kancelarię prawną, która specjalizuje się w prawie pracy, ma doświadczenie w sprawach sądowych z pracodawcami, także tymi, które z pozoru wydają się trudne lub też beznadziejne. Dobry prawnik dokładnie zapozna się ze sprawą, doradzi, jakie są prawa konkretnej osoby, czego może się domagać od pracodawcy. Napisze również wszelkie formalne pisma, a także zajmie się reprezentacją klienta przed sądem, jeśli do takiej sprawy dojdzie. Sprawy dotyczące pracowników często są bardzo rozciągnięte w czasie, a dochodzenie swoich praw może zająć miesiące, zdarza się, że nawet lata. Zawsze jednak warto spróbować – im więcej pracowników będzie dochodziło swoich praw na drodze sądowej, tym większa jest szansa na to, że pracodawcy zaczną respektować Kodeks Pracy i wszystkie znajdujące się w nim zapisy.
Polecamy:
– PIT 37 – sprawdź czy wiesz wszystko na jego temat