Zjadasz mniej węglowodanów i zastępujesz je tłuszczem, co powoduje stan zwany ketozą. Oto wszystko, czym jest dieta ketogonicza. Jeśli jednak chcesz naprawdę z niej skorzystać i poważniej podejść do tematu – spójrzmy na nią jeszcze baczniej.
Czym jest dieta ketogeniczna?
Ok, więc masz ogólne pojęcie na czym polega dieta ketogeniczna, ale o co dokładnie chodzi? Oto tajniki! Krótko mówiąc, dieta ta wymaga znacznego zmniejszenia spożycia węglowodanów, a tym samym zwiększenia spożycia tłuszczu. Celem jest, aby twoje ciało wykorzystało tłuszcz zamiast glukozy jako energię, napędzając twoje ciało do następnego posiłku. Idealnie wymaga następującego podziału makroskładników:
-
Tłuszcz: 70–75% kalorii
-
Białko: 20–25% kalorii
-
Węglowodany: 5–10% kalorii
Najpierw zajmiemy się głównym składnikiem diety ketonowej, czyli tłuszczem. Orzechy i nasiona są uważane za kolebkę odżywczych tłuszczów i białka dla wegetarian. Ponieważ niektóre orzechy zawierają więcej węglowodanów niż inne, ważne jest, aby wybierać i wybierać mądrze, abyś mógł wybrać asortyment o niskiej zawartości węglowodanów i o dużej zawartości tłuszczu.
-Orzechy i nasiona
-Orzechy makadamia
-Orzechy włoskie
-Orzeszki piniowe
-Orzech kokosowy
-Orzechy laskowe
-Pekan
-Brazylijskie orzechy
-Migdały
-Niesłodzone masło orzechowe wykonane z któregokolwiek z powyższych
-Nasiona Chia
-Nasiona lnu
Nietłuszczowe źródła tłuszczu
Zanim wymienimy produkty mleczne o wysokiej zawartości białka, a także zdrowe źródła tłuszczu, rzućmy okiem na niektóre niemleczne, zdrowe tłuszcze, które możesz włączyć do wegetariańskiej diety aby powstała ketoza.
-Masło kakaowe
-Krem kokosowy
-Oliwki
-Awokado
Białka
Tutaj podzieliliśmy naszą listę białkowych artykułów spożywczych na zwierzęta i rośliny – więc w zależności od tego, gdzie znajdujesz się w spektrum jedzenia roślinnego, masz duży wybór. Jeśli wybierasz produkty sojowe, staraj się trzymać produktów niemodyfikowanych genetycznie i ekologicznych, i wybieraj te, które są fermentowane, ponieważ są jeszcze bardziej obfite w składniki odżywcze.
Pochodzenia roślinnego: drożdże odżywcze, orzechy i nasiona (patrz wyżej), niesłodzony jogurt na bazie orzechów.
Warzywa: jarmuż, sałata, brokuły, ogórek, czerwona i biała kapusta, kalafior, papryka, cebule, grzyby, pomidory, bakłażany, czosnek.
Owoce: jeżyny, truskawki, maliny oraz jagody.
Chociaż wykazano, że dieta ketonowa jest wyjątkowo pomocna w odchudzaniu, ważne jest, aby wiedzieć, że jak w przypadku każdego radykalnego, nowego podejścia żywieniowego, zawsze wiąże się to z pewnym ryzykiem. Gdy poziom insuliny spada, kiedy jesteś na diecie ketogennej, twoje ciało zacznie również zrzucać nadmiar sodu i wody. Może to prowadzić do początkowych wyników odchudzania, ale ostatecznie może mieć negatywny wpływ na twoje ciało i prowadzić do zmęczenia, zawrotów głowy, bólów głowy, a nawet zaparć.
Czy jesteś wegetarianinem zainteresowanym korzystaniem z wielu zalet diety tego rodzaju? A może już jesz keto, ale zastanawiasz się nad rezygnacją z mięsa z powodów etycznych lub innych. Dobra wiadomość – wegetariański styl życia ketonowego jest zdecydowanie wykonalny!