Kiedy można ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego?

bigstock-Disability-and-work-35009975

W Polsce nadal zatrudnienie osób niepełnosprawnych jest na niskim poziomie. Pracodawcy, którzy zdecydują się na włączenie do swojego zespołu osoby z niepełnosprawnością w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, mogą liczyć na dodatkowe dofinansowania PFRON. Kiedy można się o nie ubiegać?

Pracodawcy, który zdecyduje się na stworzenie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej, przysługują odpowiednie dofinansowania wypłacane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Mogą być one przeznaczone na przystosowanie stanowiska pracy do potrzeb osoby z niepełnosprawnością, a także mogą być wykorzystane jako comiesięczne wsparcie przy wypłacie jej wynagrodzenia.

Na kogo można dostać dofinansowanie z PFRON?

Dofinansowanie na wynagrodzenie można otrzymać na pracownika niepełnosprawnego w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, gdy został on ujęty w odpowiedniej ewidencji prowadzonej przez PFRON.

Pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie z PFRON, gdy:

  • prowadzi zakład pracy chronionej

  • zatrudnia mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy

  • zatrudnia minimum 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, przy wskaźniku zatrudnienia osób niepełnosprawnych w zakładzie pracy na poziomie minimum 6%

  • prowadzi działalność, która nie jest w złej sytuacji ekonomicznej, adekwatnie do kryteriów określonych w przepisach prawa UE dotyczących udzielania pomocy publicznej

  • prowadzi działalność gospodarczą bez obowiązku zwrotu pomocy, wynikającej z uprzednich decyzji Komisji Europejskiej uznających pomoc za niezgodną z prawem i wspólnym rynkiem

  • nie przekroczył rocznej kwoty 10 mln euro pomocy na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych

  • nie ma zaległości w zobowiązaniach wobec PFRON wyższych niż 100 zł

Jaka jest wysokość dofinansowania?

Dofinansowanie na wynagrodzenie z PFRON może być wypłacone tylko na tego pracownika, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Kwoty zależne są od stopnia niepełnosprawności pracownika oraz wymiaru czasu pracy.

Kwoty te mogą być podwyższone, gdy pracodawca zatrudni pracownika z tzw. schorzenie specjalnym, na przykład mającego chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe, epilepsję lub wadę wzroku w stopniu znacznym albo umiarkowanym.

Gdzie szukać pracowników z niepełnosprawnością?

Zazwyczaj pracodawcy decydują się na wystawienie ogłoszeń z zaznaczeniem, że preferują osoby posiadające określony stopień niepełnosprawności. Drugim rozwiązaniem w celu znalezienia wykwalifikowanego pracownika z niepełnosprawnością jest skorzystanie z usług agencji pracy specjalizujących się w tym zakresie. Wiele z nich oferuje również pomoc w formalnościach związanych z PFRON.

Do skorzystania ze swoich usług zaprasza agencja pracy tymczasowej Capital Work, która specjalizuje się w łączeniu pracowników z niepełnosprawnością z pracodawcami. Wspiera aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnością, a firmom pomaga w likwidacji wpłaty do PFRON oraz optymalizacji podatkowej wpłaty do PFRON. Aktualne oferty pracy oraz zakres usług firmy Capital Work są zaprezentowane na stronie pod adresem: capitalwork.pl.

1 komentarz

  1. JanuszG pisze:

    A czy takie dofinansowania można uzyskać na podnośniki dla niepełnosprawnych i pozostały sprzęt do rehabilitacji chorych osób w domach? Czy to tylko na firmy jest dotacja?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *