Kolorowe papiery do drukarek można wykorzystać do stworzenia niepowtarzalnych wydruków, ale zanim spróbujesz, warto wiedzieć, na czym polega ich fenomen i zastosowanie. W tym miejscu wyjaśniamy niektóre typowe zastosowania kolorowych wydruków papierowych oraz wątki związane z kolorami, które należy wziąć pod uwagę – zwłaszcza, gdy weźmie się pod uwagę sposób, w jaki niektóre kolory oddziałują z innymi, gdy są przezroczyste (co dotyczy tuszu drukarskiego).
Drukowanie na papierze białym a kolorowym
W druku cyfrowym najczęściej drukujemy na białym papierze. Dostępne są różne wykończenia – błyszczące, jedwabne i niepowlekane – i różne gramatury. Papier w tym przypadku jest prawie jednolicie biały. Niektóre są odrobinę bardziej żółte lub niebieskie (chłodniejsze lub cieplejsze), ale mówimy tylko o niewielkich odchyleniach i nigdy nie będziesz w stanie odróżnić, chyba że trzymasz w dłoni dwie nieco różne marki w tym samym czasie.
Ale co z kolorowymi papierami? Producenci oferują całą gamę kolorowych papierów cyfrowych (zobacz tutaj: https://inkhouse.pl/papier,drukarkowy-ksero.html), ale oczywiście musisz wziąć pod uwagę kolor papieru podczas projektowania grafiki do druku dekoracyjnego.
Wydruki artystyczne i dekoracyjne na kolorowym papierze
Jeśli chcesz być kreatywny i wykorzystać możliwości, jakie zyskujesz wraz z kolorowym papierem, musisz wiedzieć, że jest to nieco inne niż drukowanie bardziej użytkowych przedmiotów, takich jak bloczki firmowe. W przypadku bardziej artystycznych i dekoracyjnych wydruków, takich jak drukowanie pocztówek i plakatów, musisz zrozumieć, jak odcień papieru wpływa na ogólny kolor wydruku.
Kolory CMYK używane w druku cyfrowym są w zasadzie półprzezroczyste, a nie jednolite. Z białym papierem jest to w porządku – kolory nadruku pozostają niezmienione. W przypadku kolorowych papierów kolor papieru wpływa na wydruk i na to, jak będzie wyglądać Twój artystyczny nadruk na ścianie.
Jasne kolorowe papiery cyfrowe
Jeśli drukujesz na jasnokremowym papierze, wszystkie drukowane zdjęcia przyjmą kremowo-żółty odcień papieru. Twarze ludzi będą wyglądać na bardziej żółte. Przy bardzo bladym papierze możesz to nadrobić, wyciągając trochę żółtego (lub innego odpowiedniego koloru) z grafiki. Jeśli będzie to zrobione prawidłowo, możesz uzyskać naturalnie wyglądające reprodukcje zdjęć/grafik, ale może to być nieco trudne dla osób początkujących i dlatego będziesz musiał wykonać kilka wydruków testowych, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.
Żywe kolorowe papiery
Kiedy przejdziemy do żywszych kolorów w ramach papierów, problem zmiany koloru staje się znacznie bardziej znaczący. Jeśli wydrukujesz żółty na niebieskim papierze, wyjdzie on bardzo ciemnozielony. Jeśli wydrukujesz kolor niebieski na czerwonym papierze, wyjdzie on prawie czarny. W przypadku papieru o żywych kolorach jest to prawie niemożliwe do dostosowania, więc pomysł polega na po prostu użyciu czarnego druku (najczęstszy sposób) lub wykorzystaniu ekstremalnych zmian kolorów w swojej kompozycji jako efektu artystycznego.