Przemysłowe komputery wykonują różnorodne zadania, od umożliwienia uruchamiania wydajnego oprogramowania do automatyzacji, do sterowania złożonymi procesami i aplikacjami, w tym systemami logistycznymi, pozyskiwaniem danych, przetwarzaniem obrazu i połączeniem sieciowym, wszystko z:
- szybkością
- wydajnością
- niezawodnością
Komputer przemysłowy jest podobny do komercyjnego komputera PC pod względem odbierania, przechowywania i przetwarzania informacji w celu wykonania sekwencji operacji, w oparciu o instrukcje programu lub oprogramowania. Elementy sprzętowe są również podobne: płyta główna, procesor, pamięć RAM, nośniki pamięci itp.
Jednak komputery przemysłowe różnią się od komputerów osobistych pod względem wytrzymałości, niezawodności, wydajności, kompatybilności, możliwości rozbudowy i długoterminowej dostępności.
Stabilność mechaniczna i wytrzymałość
Przemysłowe komputery są zaprojektowane do pracy w trudnych, agresywnych i ciężkich środowiskach. Działając w trudnych warunkach, komputery przemysłowe mogą wytrzymać wiele czynników:
Wstrząsy i wibracje: wysoki poziom wibracji może siać spustoszenie w komercyjnych komputerach. Przemysłowe komputery mogą utrzymać wydajność podczas ciągłych wibracji.
Wysokie temperatury: nadmierne ciepło może wpływać na wydajność i żywotność sprzętu. Komercyjne komputery są zalecane do pracy w zakresie temperatur około 30-35 ° C, podczas gdy komputery przemysłowe mogą pracować w temperaturach około 55 ° C.
Brud i wilgoć: wentylatory chłodzące są niezbędne do regulowania ciepła z komputera i utrzymywania kurzu i brudu. Wentylatory chłodzące w komputerach przemysłowych mają specjalne filtry i poddawane są rygorystycznym testom, aby zapewnić czysty przepływ powietrza i bezpośrednie chłodzenie wewnętrzne. Komercyjny komputer nie jest przeznaczony do pracy w takich warunkach.
Ocena IP: komputery przemysłowe oferują ochronę IP, podczas gdy komercyjne komputery PC nie. Przemysłowe komputery oferują ochronę przed zanieczyszczeniami do IP65 jako standard, w celu zapewnienia odporności na kurz i wodę. Dostępne są również opcje z aluminium i stali nierdzewnej.
Wydajność i niezawodność
Przemysłowe komputery umożliwiają uruchamianie wydajnego oprogramowania automatu, sterowanie złożonymi aplikacjami i systemami elektrycznymi z maksymalną niezawodnością i wysoką wydajnością. Wydajność operacyjną można znacznie poprawić, wybierając technologie i sprzęt opracowany do pracy w trudnych warunkach.
Typowe warunki przemysłowe wpływają na niezawodność sprzętu, a ostatecznie na wydajność i wydajność operacji. Trwałe i niezawodne działanie jest ważne, aby uniknąć kosztownych przestojów. Wytrzymała konstrukcja komputera przemysłowego, a także możliwość montażu w wymaganym środowisku i wysokiej jakości zasilacz, zapewniają nieprzerwaną pracę.
Możliwość rozbudowy i długoterminowa dostępność to kolejne zalety i wielka różnica między jednym a drugim typem komputerów. Oczywiście przemysłowy w zastosowaniu fabrycznym sromotnie wygrywa i w tym pojedynku.