Przyszedł czas wymienić sprzęt komputerowy w firmie? wewnętrzne regulacje wymagają takich działań cyklicznie? Masz więc przed sobą wiele zadań i możliwości – warto pomyśleć jak je zoptymalizować !
Używane przez pracowników komputery, laptopy, monitory czy urządzenia peryferyjne jak drukarki, skanery itp po kilku latach eksploatacji nadal mogą być w pełni wydajne i posiadać minimalne ślady użytkowania. Dla wielu firm czy prywatnych użytkowników mogą posłużyć przez kolejne lata. Warto więc pomyśleć jak przygotować je i później sprzedać ponownie. Najprościej jest zwrócić się z tematem do firmy zewnętrznej specjalizującej się w tego rodzaju tematach. Przed sprzedającym jest sporo zadań, które sprawniej i szybciej wykona zespół, który na co dzień zajmuje się tego rodzaju działalnością. Warto więc wynająć taki do wsparcia wymiany sprzętu poeksploatacyjnego w firmie. Przykładem jest Selkea niszczenie danych Kraków
Działania w tym zakresie rozpoczynają się od inwentaryzacji ilości i stanu urządzeń. Przygotowanie listy z podstawowymi parametrami umożliwii firmie zewnętrznej, koordynującej proces, na wstępne oszacowanie ile trafić może do sprzedaży a ile do recyklingu. Następnie sprawne i kompletne urządzenia trzeba będzie poddać audytowi technicznemu. Dla przygotowania wyceny kluczowy jest realny stan techniczny oraz wizualny używanego komputera czy laptopa. Usługa audytu technicznego daje nie tylko odpowiedzi ale również jest potwierdzeniem faktycznego stanu urządzenia w chwili jego likwidacji w firmie macierzystej. Raport generowany po audycie stanowi dokument istotny dla działów finansowo – księgowych i umożliwia sprawne usunięcie urządzenia ze stanów majątkowych firmy. Na jego podstawie zostanie przygotowana również wycena. Wszystko na selkea.pl
Zanim jednak sprzęt trafi do ponownej sprzedaży należy usunąć dane wrażliwe firmy zapisane na dyskach likwidowanych urządzeń. Umowy, dokumenty finansowe, kadrowe, korespondencja pracowników, informacje marketingowe i handlowe – wszystkie należy zabezpieczyć aby osoby postronne nie mogły mieć do nich dostępu. To niezwykle ważne działanie – niestety nadal nie zawsze rzetelnie wykonywane przez pracowników firmy odpowiedzialnych za usuwanie sprzętu komputerowego po zakończeniu jego eksploatacji. Dodanie plików do kosza na pulpicie lub przewiercenie dysku nie można traktować jako skuteczne usunięcie danych wrażliwych firmy ! Przepisy m.on. RODO jasno wskazują by w takich przypadkach korzystać z profesjonalnych metod usuwania danych z nośników elektronicznych. W praktyce oznacza to usuwanie programowe lub niszczenie fizyczne dysku.
Usuwanie programowe danych elektronicznych oznacza ich nadpisywanie przy wykorzystaniu specjalistycznych software. Zapisane na dysku informacje są zastąpione przez ciąg przypadkowych znaków. To gwarancja, że nikt już ich nie odczyta.
Usuwanie fizyczne to zwykle demagnetyzacja dysków HDD przy wykorzystaniu specjalistycznego urządzenia tzw. demagnetyzera. ALternatywą jest rozdrobnienie nośnika w specjalnej niszczarce. Taka metoda dotyczy wszystkich rodzajów nośników w tym nowszych SSD. Obie oznaczają jednak całkowite zniszczenie i uniemożliwiają dalsze wykorzystanie dysku.