Konstrukcje stalowe czy drewniane? Sprawdź zanim zlecisz budowę swojego magazynu

residentialconstruction

Każdy obiekt można wybudować na dwa sposoby. Metodą tradycyjną, stawiając mur, lub za pomocą konstrukcji szkieletowych. W tej drugiej technologii do wyboru są dwa rodzaje konstrukcji – drewniane i stalowe. Każda ma swoje wady i zalety, które warto poznać przed ostateczną decyzją.

Konstrukcje drewniane

Odpowiednio zaimpregnowane drewno ma o wiele mniejsze skłonności do korozji. Cała konstrukcja jest bardzo lekka, a dzięki bardzo suchej metodzie budowania, z obiektu można korzystać od razu po zakończeniu budowy. Ta również trwa bardzo krótko – tłumaczy nam pracownik firmy http://wmsbudownictwo.pl/. Kompletny dom można postawić w dwa miesiące, gdzie analogiczny budynek ceglany to okres nawet roku, zakładając konieczną zimową przerwę – dodajeDrewno jest łatwe w obróbce i montażu. Dopasowuje się do działania sił wewnętrznych, takich jak wiatr czy praca samej konstrukcji. Niestety, wszystko ma swój limit. Zbyt wielkie obciążenia mogą sprawić, że konstrukcja wypaczy się i przestanie być tak stabilna, jak była na początku. Dlatego niesamowicie ważne jest dokładne przeanalizowanie warunków atmosferycznych oraz podłoża, na którym ma stanąć taki obiekt. Odradza się tę technologię w przypadku dużego natężenia wiatru albo mokrego i bagnistego podłoża. W krytycznych przypadkach może zdarzyć się, że dom złoży się, jakby był z kart. Jeśli jednak tego typu zagrożenia nie występują na działce budowlanej, można z powodzeniem korzystać z dobrodziejstw konstrukcji drewnianych, jakim jest chociażby dobra izolacyjność cieplna. Jeden centymetr drewna chroni przed chłodem tak samo jak dziesięć centymetrów muru. To bardzo dobry wynik. Niestety, odradza się budowanie domów z drewna, jeśli chce się mieć w jego wnętrzu prawdziwy kominek. Nie trzeba chyba nikomu mówić, jak łatwopalne jest drewno.

Konstrukcje stalowe

Obiekty z konstrukcji stalowych także można użytkować zaraz po zakończeniu budowy. Czas jej trwania jest natomiast dłuższy, głównie z powodu ciężaru poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Przewiezienie drewnianych szczebli jest o wiele prostsze niż stalowych. Tego typu technologie wykorzystuje się w większości do budowy hal produkcyjnych i dużych obiektów. Jest to spowodowane dużą wytrzymałością i możliwością przenoszenia dużych ciężarów przy niewielkich rozmiarach elementów własnych. Niestety, każdy metal poddaje się działaniu korozji, czyli utlenianiu. Stosuje się w tym celu specjalne środki antykorozyjne, ale niezbędne są również okresowe przeglądy takich konstrukcji, co sprawia, że eksploatacja budynku jest droga. Stal jest jednak jedynym dostępnym rozwiązaniem przy budowach bardzo rozpiętych konstrukcji. Duże przewodnictwo cieplne i akustyczne sprawia, że hale produkcyjne są najlepiej sprawdzającymi się obiektami do tej technologii. W przypadku pożaru, stal bardzo szybko nagrzewa się na całej swojej objętości, co może skutkować roztopieniem się metalu, a tym samym zawaleniem się budynku. W celu ochrony przed taki zjawiskiem, stosuje się specjalne powłoki.

Co lepsze?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, która z tych technologii jest lepsza. Obie mają swoje wady i zalety, przeciwników i zwolenników. Budując obiekty o znacznej wysokości i dużej rozpiętości, konieczne jest wybranie stali. Drewno jest zbyt miękkie na udźwignięcie takich ciężarów. W przypadku domków jednorodzinnych nie ma natomiast sensu stawiać konstrukcji stalowej, gdyż drewniana sprawdzi się lepiej i zapewni dodatkowy komfort ciepła. Obie technologie są wrażliwe na wysokie temperatury i ogień, nie można więc budować ogniotrwałych budowli. Warto sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki charakter ma mieć dany obiekt i do czego służyć. Przyjęte jest, że w celach produkcyjnych powinno się stosować stal. W innych przypadkach, o ile warunki techniczne na to pozwolą, można zastosować lekką i elastyczną konstrukcję drewnianą. Jest ona szczególnie popularna wśród właścicieli pensjonatów i działek agroturystycznych. Niskie koszty wybudowania, niepotrzebne stosowanie masy dodatkowego ocieplenia oraz piękny wygląd zapewniają drewnu niemalejącą popularność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *