Kompostownik jest najważniejszym dodatkiem, który możesz nadać swojemu ogrodowi. To prosty sposób na dodanie bogatego w składniki odżywcze dodatku do trawnika lub ogrodu, który napędza wzrost roślin i przywraca witalność zubożonej gleby.
-
bezpłatny
-
łatwy w produkcji
-
przyjazny dla środowiska
Ale kompostowanie ma również inne zalety i w tym artykule postaramy się im bliżej przyjrzeć, natomiast jeśli nadal będziesz głodny wiedzy zajrzyj na https://aktywatory.pl/40-kompostowanie.
Korzyści z kompostowania
Odżywka dla gleby
Z kompostem tworzysz bogatą „podkładkę” dla trawnika i ogrodu. To dodaje składników odżywczych roślinom i pomaga zachować wilgotność gleby. Kompost jest najważniejszym dodatkiem, który możesz nadać swojemu ogrodowi, tym bardziej jeśli postarasz się o odpowiednie preparaty do kompostowania. Pozawala to przetwarzać odpady kuchenne i podwórkowe, które działają jako naturalny aktywator kompostu.
Kompostowanie może odwrócić aż 30% odpadów domowych z pojemnika na śmieci. To ważne, ponieważ gdy materia organiczna trafia na wysypisko, nie ma powietrza potrzebnego do szybkiego rozkładu. Zamiast tego tworzy szkodliwy gaz metanowy, gdy się rozpada, zwiększając tempo globalnego ocieplenia i zmiany klimatu.
Wprowadzasz też w ten sposób do gleby korzystne organizmy, takie jak bakterie do kompostu. Mikroskopijne organizmy w kompoście pomagają napowietrzać glebę, rozkładać materiał organiczny do użytku roślinnego i zapobiegać chorobom roślin. W efekcie to wszystko jest naprawdę przyjazne dla środowiska. Kompostowanie stanowi naturalną alternatywę dla nawozów chemicznych w przypadku stosowania na trawnikach i powierzchniach ogrodowych.
Zmniejszona ilość odpadów na wysypiskach
Większość składowisk w Polsce szybko się zapełnia – wiele już się zamknęło. Jedna trzecia odpadów ze składowisk składa się z materiałów nadających się do kompostowania. Odprowadzenie tych odpadów ze składowiska oznacza, że nasze składowiska będą trwać dłużej (podobnie jak nasze dzikie przestrzenie).
Co kompostować?
To, co możesz umieścić w kompoście, zależy w pewnym stopniu od tego, jaki masz kompostownik, ale obowiązują pewne ogólne zasady. Wszystkie materiały nadające się do kompostowania są oparte na węglu lub azocie, w różnym stopniu. Sekret zdrowego stosu kompostu polega na utrzymaniu równowagi między tymi dwoma elementami.
Substancja bogata w węgiel (jak gałęzie, łodygi, suszone liście, skórki, kawałki drewna, pył z kory lub trociny, rozdrobnione brązowe torby papierowe, łodygi kukurydzy, filtry do kawy, igły iglaste, skorupki jaj, słoma, mech torfowy, popiół drzewny) daje kompostowi lekką puszystą konsystencję Ważne do zapamiętania jest to, że zdrowy stos kompostu powinien mieć znacznie więcej węgla niż azotu który jako bogata w białko substancja (nawozy, resztki żywności, zielone ścinki trawników i zielone liście) dostarcza surowców do produkcji enzymów. Powodem tego jest fakt, iż byt duża ilość azotu tworzy gęstą, śmierdzącą, powoli rozkładającą się masę beztlenową.
[TB]