Oświetlenie LED cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród właścicieli domów i mieszkań, jak i w obiektach biurowych czy użyteczności publicznej. To energooszczędne i ekologiczne rozwiązanie, które przynosi sporo korzyści. Nadal jednak funkcjonuje sporo mitów na jego temat – warto je obalić, gdyż w większości przypadków mocno mijają się z prawdą.
Taśmy LED, oprawy, profile czy lampy dają ogromne możliwości aranżacyjne. Można dzięki nim oświetlić te pomieszczenia czy powierzchnie, które trudno jest doświetlić za pomocą tradycyjnych źródeł światła. Sprawdzają się w pomieszczeniach mieszkalnych, a także na klatkach schodowych, w ciągach komunikacyjnych i na zewnątrz jako oświetlenie posesji, chodnika, ogrodu i innych miejsc. Mity, jakie pojawiają się na temat oświetlenia LED, najczęściej wynikają z niewiedzy i powtarzania popularnych, często szkodliwych opinii.
Mit: Oświetlenie LED jest słabej jakości
Jest to nieprawda, w rzeczywistości żarówki LED są doskonałej jakości, bardzo dobrze oddają kolory w porównaniu z dziennym światłem. Pod tym względem często sprawdzają się o wiele lepiej niż tradycyjne żarówki. Warto też pamiętać, że żarówki LED są nieustannie ulepszane i wykorzystywane są w nich nowe technologie – jakość światła z biegiem czasu będzie więc nieustannie rosła.
Mit: Oświetlenie LED nie jest wystarczająco jasne
Wielu osobom żarówki LED kojarzą się z ciemnym i mało przyjaznym światłem. W rzeczywistości jednak emitują tyle samo światła co wszelkie inne żarówki. Z tą jednak różnicą, że pobierają z sieci o wiele mniej energii elektrycznej. W ofercie żarówek LED można znaleźć lampy, które dają charakterystyczne światło zbliżone do tradycyjnych żarówek, ale również takie, które jak najbardziej odwzorowują światło dzienne. Przy takich rozwiązaniach nasze oczy nie męczą się, nie odczuwamy też żadnego dyskomfortu nawet przy długotrwałym przebywaniu w sztucznym świetle.
Mit: Żarówki LED mocno się nagrzewają
A jest wręcz przeciwnie – żarówki ledowe można stosować wszędzie tam, gdzie tradycyjne żarówki nie sprawdzają się ze względu na wysoki poziom nagrzewania się. Żarówki LED możemy stosować w sufitach podwieszanych czy w ściankach działowych z karton gipsu – są w stu procentach bezpieczne i nie stwarzają zagrożenia pożarowego.
Mit: Oświetlenie LED to ogromne koszty
Osoby, które rozpowszechniają takie mity, najczęściej biorą pod uwagę jedynie koszt instalacji żarówek ledowych i wszelkich akcesoriów towarzyszących. Owszem, technologia LED jest droższa niż tradycyjne żarówki, jednak jej zakup bardzo szybko się zwraca. Żarówki LED od razu dają spore oszczędności, co widać w pierwszych rachunkach za energię elektryczną. Warto również wziąć pod uwagę ich wyjątkową trwałość – podczas gdy zwykłe żarówki musimy wymieniać wielokrotnie, żarówki typu LED mogą nam służyć przez kilka lat bez żadnych awarii czy przepalenia się.