Wydawać się może, że o kryptowalutach powiedziano już wszystko. Tymczasem wiele osób, które planują w najbliższym czasie ulokować swój kapitał w tego typu aktywach, ma o nich znikome pojęcie. Nie jest to wiadomość dobra. Brak wiedzy na temat funkcjonowania walut kryptograficznych to prawdopodobnie najczęstsza przyczyna bankructw ponoszonych przez niedoświadczonych traderów działających na tym specyficznym rynku. Co zatem warto wiedzieć o Bitcoinie, Ethereum i spółce? Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę, zanim po raz pierwszy wejdzie się w posiadanie cyfrowych pieniędzy?
Kryptowaluty to twór specyficzny. Pod wieloma względami rządzą się one tymi samymi prawami jak wiele innych, bardziej tradycyjnych dóbr inwestycyjnych. Na ich tle posiadają jednak kilka wyjątkowych cech, które sprawiają, że trading w oparciu o cyfrowe środki płatnicze staje się procesem szczególnym, żeby nie powiedzieć niepospolitym. Już na wstępie należy zaznaczyć, że waluty kryptograficzne, jak chyba żadne inne aktywa, nie wybaczają początkującym inwestorom tzw. błędów nowicjusza popełnianych zwykle przez brak opanowania podstawowych zasad rządzących rynkiem wirtualnych pieniędzy. Co zatem o krypto muszą wiedzieć osoby, które realnie planują ich zakup w najbliższej przyszłości?
Czym w ogóle są kryptowaluty?
W pierwszej kolejności należy wyjaśnić sobie pokrótce, czym są kryptowaluty i co wyróżnia je na tle tradycyjnych pieniędzy. W największym uogólnieniu walutami kryptograficznymi określa się konkretny cyfrowy system płatności, który nie podlega weryfikacji czy kontroli przez żadne banki. Zasada ta dotyczy również centralnych państwowych instytucji odpowiedzialnych za emisję standardowych walut. Transakcje zawierane są poprzez technologię peer-to-peer. Umożliwia to transfer środków przez dowolnych użytkowników systemu znajdujących się w zasadzie w dowolnym miejscu na ziemi, w którym można skorzystać z internetu.
Kryptowaluty nie mają fizycznej formy. Są to cyfrowe zapisy w dedykowanej internetowej bazie danych zawierającej informacje o przeprowadzanych transakcjach. Wgląd do tej specyficznej „księgi” ma każdy użytkownik sieci, przy czym nie są w niej widoczne wrażliwe dane stron biorących udział w danym transferze środków. Waluty krypto przechowuje się w cyfrowych portfelach. Aktywa te swoją nazwę zawdzięczają temu, że do weryfikacji transakcji stosuje się skomplikowane procesy szyfrujące. Zapewnia to bezpieczeństwo transferom środków.
Czym jest blockchain?
Kryptowaluty opierają się na technologii blockchain, nazywanej w Polsce łańcuchem bloków. Zasada działania tego tworu jest bardzo skomplikowana. W uproszczeniu – blockchain to swojego rodzaju baza danych, która rejestruje i oznacza czasowo każdy dodany do niej wpis. Informacje te są zapisywane w formie kolejnych bloków następujących po sobie. Co istotne – każdy element tworzący bazę skonstruowany jest w taki sposób, że zawiera cząstkę informacji o bloku go poprzedzającym i następującym. Utrudnia to zerwanie łańcucha i przejęcie zawartych w nim danych. Całość jest dodatkowo rozproszona, co stanowi dodatkowy element zabezpieczający przed hakerami.
Jakie kryptowaluty są najpopularniejsze?
Najstarszą, najpopularniejszą i najdroższą aktualnie kryptowalutą jest Bitcoin utworzony w 2009 roku przez niejakiego Satoshiego Nakamoto. W zamyśle miał on stanowić alternatywę dla klasycznych pieniędzy i zabezpieczenie przed skutkami potencjalnych kryzysów ekonomicznych podobnych do tego, jaki pojawił się na świecie w roku 2008.
Innym przykładem popularnej kryptowaluty jest Ether stworzony przez Vitalika Buterina. Domyślnie powołana do życia jako wewnętrzny środek płatniczy dla sieci Ethereum.
W gronie najpopularniejszych krypto znajdują się także Litecoin, Tether, BNB czy Solana.
Jak inwestować w kryptowaluty?
Jak kupować kryptowaluty? Najłatwiej na specjalnie przystosowanych do tego giełdach. Coraz częściej trading w oparciu o tego rodzaju aktywa umożliwiają klasyczni brokerzy, choć trzeba przyznać, że mają oni dość ograniczony wybór danych cyfrowych pieniędzy. Istnieje możliwość zawierania kontraktów różnicy kursowej w oparciu o krypto. Takie transakcje zawiera się za pomocą dedykowanych platform. Wybrane krypto można zakupić w specjalnych do tego automatach.
Co oznacza kopanie kryptowalut?
To inaczej tworzenie nowych jednostek danej kryptowaluty. Co ciekawe – nie ma to nic wspólnego z ciężką pracą fizyczną. Kopanie to tak naprawdę rozwiązywanie skomplikowanych obliczeń matematycznych. Rachunki te wykonują komputery wyposażone w odpowiednio silne komponenty. Utworzenie nowej jednostki często wymaga ogromnych pokładów mocy i energii. Nie jest więc to praca (przynajmniej w przypadku tych najpopularniejszych krypto) dla tradycyjnych komputerów PC. Często do miningu używa się specjalistycznych koparek, będących w gruncie rzeczy bardzo wydajnym komputerem z najwyższej jakości kartą graficzną. By kopanie było jak najbardziej efektywne, tego typu urządzenia łączy się ze sobą, zwiększając ich wydajność. Za stworzenie nowej „monety”, tzw. górnik otrzymuje określone z góry wynagrodzenie.
Kopanie jest ogólnie zjawiskiem budzącym kontrowersje. Wykorzystywanie ogromnych pokładów energii spotyka się z krytyką środowisk ekologicznych. Do tego rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że wydobywanie nowych jednostek krypto przestaje być w wielu krajach opłacalne.
Co to są altcoiny?
Altcoiny to inaczej alternatywne kryptowaluty, czyli te, które nie są zaliczane do największych i najdroższych. Wbrew pozorom, na nich też można zarobić i to sporo. Pokazał to chociażby rok 2021, gdy nieoczekiwanie wybiły się na rynku takie twory jak Dogecoin. Kiedyś miano altcoina miało nieco pejoratywny wydźwięk. Dziś dla wielu doświadczonych traderów jest wręcz furtką do zarobienia ogromnych pieniędzy. Przy inwestowaniu w alternatywne krypto trzeba być jednak wyjątkowo czujnym. Wśród nich nierzadko pojawiają się bowiem twory będące zwykłym scamem, mającym na celu wyłudzić od nieświadomych użytkowników ich kapitał.
O czym pamiętać, inwestując w krypto?
Zasad rozważnego handlu jest wiele. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że kryptowaluty są podatne na częste i nagłe zmiany cenowe. To wynika chociażby z tego, że aktywa te szybko reagują na przeróżne spekulacje. Do tego są to w większości przypadków twory niezależne i zdecentralizowane, którymi nie steruje żaden organ. Warto mieć więc na względzie, że inwestując w waluty kryptograficzne trzeba być mimo wszystko bardzo ostrożnym.
Wybierając giełdę kryptowalutową, najlepiej skupić się jedynie na największych tego rodzaju platformach. Są one sprawdzone i bezpieczne. Nikomu nie należy podawać swojego prywatnego klucza oraz dostępów do portfela.
Inwestując, należy opierać się na danych analitycznych. Warto obserwować rynek, sprawdzać czynniki wpływające na ceny krypto, weryfikować newsy i potencjalne spekulacje. Trading musi opierać się na chłodnej kalkulacji.
Zawsze trzeba oszacować ryzyko strat i inwestować w taki sposób, by ewentualne spadki cenowe nie doprowadziły do bankructwa. Kryptowaluty nie powinny być jedynym źródłem inwestycyjnych dochodów. Warto dywersyfikować portfel o trading w inne aktywa.